DS3 Crossback - Francuzi chcą być premium. Oto odpowiedź na Audi Q2

Marka DS wprowadza na rynek nowego, małego crossovera. Samochód dobrze wygląda, a do tego będzie można go uruchomić za pomocą smartfona.

Gama modelowa marki DS mocno się rozrasta. W ofercie pojawił się nowy crossover, który ma duży potencjał by stać się najpopularniejszym modelem francuskiego producenta. Obok topowego DS7 pojawił się właśnie DS3 Crossback. Samochód powstał na zupełnie nowej platformie CMP, która zostanie wykorzystana do budowy Opla Corsy z elektrycznym i hybrydowym napędem.

Samochód nie jest duży – mierzy 4118 mm długości, 1,79 m szerokości oraz 1,53 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 255,8 cm. Będzie bezpośrednim konkurentem dla takich modeli jak Citroen C4 Cactus, Nissan Juke, Peugeot 2008, Renault Captur czy Suzuki Vitara. A przynajmniej na to wskazywałyby wymiary, bo...

Jednak jego wyróżnikiem mają być materiały wykończeniowe, które w ocenie producenta, pretendują do segmentu premium.

DS3 CrossbackDS3 Crossback fot. DS

Marka DS przygotowała bogatą paletę tkanin, alcantary oraz naturalnych skór. Oprócz tego przygotowano paletę specjalnych lakierów, które będą się mienić w różnych odcieniach. Producent zapowiada około 2 tys. wariantów indywidualizacji.

Pod maskę trafią dobrze znane silniki z innych modeli PSA, w tym diesle BlueHDi o pojemności 1,5 (100 KM i 130 KM). W przypadku wersji benzynowych będą dostępne trzycylindrowe PureTech 1.2 (100 KM i 130 KM). W ofercie pojawi się też najnowsza wersja silnika 1.2 PureTech (z elektrycznym turbo) o mocy 155 KM oraz 8 stopniowa skrzynia automatyczna EAT8.

DS3 CrossbackDS3 Crossback fot. DS

Oprócz tego DS3 Crossback będzie oferowany w wersji elektrycznej E-Tense. Akumulatory litowo-jonowe 50 kWh rozmieszczono w różnych miejscach pod podłogą samochodu, żeby nie ograniczać pasażerom miejsca na nogi. E-Tense jest zasilane silnikiem o mocy 136 KM (260 Nm). Ładowanie akumulatora do poziomu 80 proc. przy wykorzystaniu ładowarki o mocy 11 kW ma zająć 30 minut. Szacowany zasięg według WLTP to ponad 300 km (cykl NEDC – 450 km). DS w wersji E-Tense ma przyspieszać od 0 do 100 km/h w niecałe 9 sekund (8,7 s).

DS3 CrossbackDS3 Crossback fot. DS

Ciekawostką jest system DS Smart Access, który pozwoli otworzyć drzwi i uruchomić silnik przy pomocy smartfona z aplikacją myDS. Właściciel samochodu będzie mógł wyznaczyć 5 osób do takiego dostępu. Wystarczy ze zbliżą się do samochodu na odległość 1,5 metra, żeby pojazd rozpoznał użytkownika i automatycznie wysunął klamki drzwi.

Sprzedaż nowego modelu ruszy na początek we Francji, ale w Polsce pojawi się już wiosną przyszłego roku. Wersja elektryczna zadebiutuje pół roku później.

Sąd interpretował przepisy drogowe. Wszystko z powodu jednego niezdanego egzaminu

Więcej o:
Copyright © Agora SA