Właściciele prawa jazdy kategorii B dostaną kolejne uprawnienia. Już nie tylko na małe motocykle

Posłowie ponownie wzięli się za temat prawa jazdy kategorii B i wynikających z tego uprawnień. Wprowadzając w 2014 roku zmiany zapomnieli o posiadaczach trójkołowców.

Jak wynika z obecnie obowiązujących przepisów, wystarczy mieć 3 lata prawo jazdy kategorii B, żeby prowadzić motocykl z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg. Mimo tego, uprawnienia nie pozwalały prowadzić trójkołowców. Dopiero po 4 latach od wprowadzenia znowelizowanych przepisów posłowie wrócili do tematu, żeby doprecyzować przepisy. Obok zwykłych jednośladów będzie można teraz jeździć trójkołowcami.

Projekt zmian pojawił się w Sejmie trzy lata temu, ale dopiero teraz zaczną się realne prace nad nim. Żeby jeździć trójkołowcem, korzystając z prawa jazdy kat. B, trzeba będzie posiadać uprawnienia minimum przez trzy lata. Posłowie zwracają uwagę na to, że na przepisach skorzystają niepełnosprawni, którzy nie mają szans zdać egzaminu na kat. A.

Więcej o:
Komentarze (13)
Prawo jazdy kat. B - czym mogę jeździć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Okolo

  Oceniono 5 razy 5

  To chyba znowu posel Liroy i b.dobrze. ciekawa inicjatywa. P.posle: a kiedy beda wspolne tablice dla kilku samochow? Jesli mam klasyka to nie bede nim jezdzil rownolegle z codziennym autem. Moze taki projekcik?

 • Gość: swen

  Oceniono 17 razy 3

  posiadając legitymację PIS uzyskają również uprawnienia do pilotażu samolotów, mile widziane chęci obsługi lotów Wawa-Smoleńsk.

 • Gość: romi

  Oceniono 2 razy 2

  A kat. A też nie pozwala prowadzić trójkołowca, tylko motocykl z bocznym wózkiem.

 • koles_ziom

  0

  Ja nie rozumiem... Czy Ci osłowie są naprawdę tak upośledzeni? Czy tylko mi się tak wydaje? I mają takie problemy z czytaniem ze zrozumieniem... Masakra... Może niech jeden ułom z drugim poczyta sobie i sprawdzi czy istnieje jakaś inna kategoria w homologacjach... Czy występuje "trójkołowiec", czy może "pojazd samochodowy - inny" i do 550 kg masy własnej jakich potrzeba uprawnień... Masakra... A co do motocykli z wózkiem, to raczej brak takich które się łapią na ograniczenia pojemnościowe...

 • Gość: Szymon

  0

  Ja bym wolał żeby na kat B można było jezdzić do 4.5 dmc a nie tak jak teraz do 3.5 dmc bo większosć dostawczaków i tak przekracza 3.5 dmc weźście się za konkretne sprawy a nie lebiegą i gamonią ułatwiacie życie 😠

 • Gość: rrr

  Oceniono 4 razy 0

  A kiedy szanowni posłowie zajmą się zaostrzeniem kryteriów egzaminowania kierowców kat. B - żeby przez egzamin nie przechodziły niemoty, które potem w ruchu miejskim albo autostradowym nie potrafią sobie poradzić i są sprawcami większości zdarzeń drogowych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX