VinFast - nowa marka samochodów z Wietnamu debiutuje w Europie. Na start SUV i limuzyna

Już za kilka tygodni rusza salon motoryzacyjny w Paryżu. Zadebiutuje tam zupełnie nowa marka VinFast, której siedziba znajduje się w Wietnamie. Producent ma duże ambicje i chce sprzedawać auta w Europie.

Na paryskim salonie zostaną pokazane dwa modele – SUV i sedan. Obydwa projekty należące do wietnamskiej marki VinFast powstały przy współpracy włoskiego studia Pininfarina. Co ciekawe, pod karoserią tych samochodów skrywają się technologie opracowane przez BMW.

Pod maską zainstalowano doładowany silnik benzynowy opracowany przez inżynierów bawarskiego koncernu. Jednostka z serii N20 oferuje dwa warianty mocy: 175 KM (300 Nm) i 227 KM (350 Nm). Silnik nie jest wyposażony w system Valvetronic, na który nie udało się pozyskać licencji. Obydwa warianty współpracują z 8-stopniową, automatyczną skrzynią biegów. Wietnamskie samochody będą napędzane na tylną oś lub wszystkie koła.

VinFast SedanVinFast Sedan fot. VinFast

W sedanie będzie można wybrać jeden z dwóch silników, w wietnamskim SUV-ie ma być dostępna tylko mocniejsza jednostka.

Zapowiadane osiągi VinFastów:

  • VinFast Sedan 175 KM: 8,9 s
  • VinFast Sedan 227 KM: 7,1 s
  • VinFast SUV napęd na tył: 8,9 s
  • VinFast SUV napęd AWD: 9,1 s

Choć producent wystawiał się w Paryżu, to nie zdradził deklarowanego zużycia paliwa swoich modeli.

VinFast Sedan i VinFast SUVVinFast Sedan i VinFast SUV Fot. VinFast

W niedalekiej przyszłości pojawią się jeszcze warianty hybrydowe, ale firma nie zdradza szczegółów na ten temat. Wiadomo tylko tyle, że producent współpracuje z takimi, europejskimi dostawcami jak Bosch, Magna czy Siemens. W zespole inżynierów nie zabrakło wiele osób z doświadczeniem w konkurencyjnych, europejskich koncernach.

VinFast swoje dwa samochody przywiózł do Paryża i okazało się, że to naprawdę spore auta. Sedan mierzy aż 4 973 mm długości, 1 900 mm szerokości i 1 464 mm wysokości. Rozstaw osi to imponujące 2 968 mm.

SUV będzie trochę krótszy - 4 940 mm długości i 2 933 mm rozstawu osi. Z racji masywniejszej sylwetki większa jest szerokość (1 960 mm) i wysokość (1 773 mm) drugiego wietnamskiego auta.

VinFast SedanVinFast Sedan fot. VinFast, materiały producenta

VinFast będzie produkować samochody w Wietnamie, a następnie eksportować do Europy. Eksperci szacują, że taki zabieg wpłynie negatywnie na wysokość cen. Pierwsze, przedprodukcyjne egzemplarze trafią do klientów w marcu przyszłego roku. Pół roku później produkcja ruszy pełną parą.

Co jeszcze planuje VinFast?

Najbliższe plany producenta zakładają produkcję elektrycznych skuterów oraz odpowiednika Opla Karla. Samochód otrzyma niewielkie modyfikacje stylistyczne i będzie sprzedawany w Azji pod marką VinFast od przyszłej jesieni. Pod maską zobaczymy silnik 1.0 z ręczną skrzynią biegów lub jednostkę 1.4 ze skrzynią CVT.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Copyright © Agora SA