Lampy w Maybachu jak z filmów science-fiction

Już wkrótce wybrani klienci kupujący Mercedesa-Maybacha Klasy S będą mogli zobaczyć, jak działają światłą przyszłości. Reflektory Digital Light o rozdzielczości 2 mln pikseli trafią do seryjnej produkcji.

Nowa technologia będzie dostępna na początek w ramach niewielkiej, specjalnej serii Mercedesa-Maybacha Klasy S. Pierwsi klienci odbiorą samochody wyposażone w nowoczesną technologię jeszcze w tym roku. Technologia Digital Light wykorzystuje czip, który kontroluje ponad milion mikroreflektorów (co daje łącznie ponad 2 mln pikseli na jeden samochód).

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

Kamery i czujniki systemów pojazdu wykrywają innych uczestników ruchu, następnie wydajne komputery oceniają te dane w ciągu milisekund i porównują je z cyfrowymi mapami nawigacji, a później ustawiają reflektory celem najlepszej możliwej dystrybucji światła we wszystkich sytuacjach drogowych.

Technika Digital Light pozwala wyświetlać na drodze symbole w jakości HD. Dzięki temu nie tylko dostarcza kierowcy informacje bezpośrednio w polu jego widzenia, ale może też komunikować się z otoczeniem. Jedna z funkcji systemu pokazuje linie prowadzące - światła samochodu „projektują” dwie linie wyznaczające pas ruchu pomagając kierowcy w obraniu właściwego toru jazdy.

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

Kolejna funkcja to oznaczanie przechodniów. Jeśli system wykryje pieszego w strefie niebezpiecznej, w pobliżu drogi, projektuje strzałkę skierowaną w jego stronę. To dodatkowa forma oznakowania poza podświetleniem stosowanym w ramach adaptacyjnego asystenta świateł drogowych (Adaptive Highbeam Assist).

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

W momencie uruchomienia niskoseryjnej produkcji system ma projektować następujące ostrzeżenia:

  • ograniczona przyczepność nawierzchni
  • roboty drogowe
  • zagrożenie kolizją polegającą na uderzeniu w tył poprzedzającego pojazdu
  • symbol utrzymania pasa ruchu
  • symbol czujnika martwego pola
  • symbol prędkości

Czy wiesz jak prawidłowo włączać się do ruchu? Dzięki tym zasadom, każdemu będzie jeździć się wygodniej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.