Lampy w Maybachu jak z filmów science-fiction

Już wkrótce wybrani klienci kupujący Mercedesa-Maybacha Klasy S będą mogli zobaczyć, jak działają światłą przyszłości. Reflektory Digital Light o rozdzielczości 2 mln pikseli trafią do seryjnej produkcji.

Nowa technologia będzie dostępna na początek w ramach niewielkiej, specjalnej serii Mercedesa-Maybacha Klasy S. Pierwsi klienci odbiorą samochody wyposażone w nowoczesną technologię jeszcze w tym roku. Technologia Digital Light wykorzystuje czip, który kontroluje ponad milion mikroreflektorów (co daje łącznie ponad 2 mln pikseli na jeden samochód).

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

Kamery i czujniki systemów pojazdu wykrywają innych uczestników ruchu, następnie wydajne komputery oceniają te dane w ciągu milisekund i porównują je z cyfrowymi mapami nawigacji, a później ustawiają reflektory celem najlepszej możliwej dystrybucji światła we wszystkich sytuacjach drogowych.

Technika Digital Light pozwala wyświetlać na drodze symbole w jakości HD. Dzięki temu nie tylko dostarcza kierowcy informacje bezpośrednio w polu jego widzenia, ale może też komunikować się z otoczeniem. Jedna z funkcji systemu pokazuje linie prowadzące - światła samochodu „projektują” dwie linie wyznaczające pas ruchu pomagając kierowcy w obraniu właściwego toru jazdy.

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

Kolejna funkcja to oznaczanie przechodniów. Jeśli system wykryje pieszego w strefie niebezpiecznej, w pobliżu drogi, projektuje strzałkę skierowaną w jego stronę. To dodatkowa forma oznakowania poza podświetleniem stosowanym w ramach adaptacyjnego asystenta świateł drogowych (Adaptive Highbeam Assist).

Reflektory Digital LightReflektory Digital Light Fot. Mercedes

W momencie uruchomienia niskoseryjnej produkcji system ma projektować następujące ostrzeżenia:

 • ograniczona przyczepność nawierzchni
 • roboty drogowe
 • zagrożenie kolizją polegającą na uderzeniu w tył poprzedzającego pojazdu
 • symbol utrzymania pasa ruchu
 • symbol czujnika martwego pola
 • symbol prędkości

Czy wiesz jak prawidłowo włączać się do ruchu? Dzięki tym zasadom, każdemu będzie jeździć się wygodniej

Więcej o:
Komentarze (20)
Reflektory przyszłości w Mercedesie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dupajasi0

  Oceniono 39 razy 25

  Te lampki mają lepszą rozdziałkę niż większość telewizorów i monitorów w polskich domach. My już nie jesteśmy sto lat za murzynami. My jesteśmy w czarnej Dudzie. ;-)

 • stemp10

  Oceniono 30 razy 22

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości co do do niemieckiej techniki? Odjeżdżają nam jeszcze bardziej niż za PRLu

 • staefun

  Oceniono 12 razy 6

  Ojciec Dyrektor dostanie wkrótce takiego Maybacha od jakiegoś bezdomnego, a reflektory tego cudeńka będą wyświetlać numery kont Radyja co Maryja!

 • graveir

  Oceniono 7 razy 3

  Technologia ciekawa, aczkolwiek myślę, że może irytować innych użytkowników drogi. O wiele fajniejsze (choć też i kosmicznie ciężkie do zrealizowania przy dzisiejszej technologii, i makabrycznie drogie) byłoby stworzenie augmented reality na przedniej szybie - oznaczanie innych aut, ludzi, zwierząt, odległości, drogi do celu, pasów ruchu itp... No ale do tego pewnie jeszcze z dekada, może 2.

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jak będą się zachowywać kiedy przejadą obok siebie dwa, jeden będzie wyświetlał coś, drugi coś... Np pierwszy żeby skręcić. drugi żeby jechać prosto...

  Swoją drogą Citroen 10 lat temu montował w C6 wyświetlacz z tyłu samochodu który pisał STOP na drodze w przypadku hamowania awaryjnego.

 • daretz

  Oceniono 1 raz 1

  Fajne za 15 lat będą w każdym mietasie :)

 • Gość: niedzielny

  Oceniono 5 razy 1

  A wyświetli ostrzeżenie o panu Kazimierzu, Antonim, Adrianie i Beacie na drodze?

 • Gość: BILO

  0

  W Polsce obowiązują światła całodobowe. Racje ma ten, kto myśli o innych użytkownikach drogi. To może rozpraszać. kolejne świecidełko....

 • jockerkjs

  Oceniono 6 razy 0

  Dupa, już myślałem, że na tym da rade film odtworzyć to nie trzeba by zerkać gdzieś w bok w trakcie jazdy tylko jechałoby się i oglądało film na asfalcie,a tu kilka marnych wzorków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX