Kia Light Tactical Vehicle - lekki pojazd opancerzony z Korei

Filip Trusz
Kia Light Tactical Vehicle to ciekawostka prosto z Korei Południowej. Dobrze nam znany producent samochodów zaprezentował tam nowy lekki pojazd wojskowy. Skojarzenia z kultowym Humvee są niebezpodstawne, bo Kia LTV będzie mieć podobne zadania.

W Europie Kię i Hyundaia znamy przede wszystkim z produkcji samochodów osobowych, ale południowokoreańskie koncerny to prawdziwe molochy, który zajmują się wieloma gałęziami przemysłu. Na rodzimym rynku Kia produkuje wiele przeróżnych pojazdów, w tym pojazdy dla wojska.

Kia Light Tactical Vehicle, w skrócie po prostu KLTV, to lekki, opancerzony pojazd wojskowy. Koreańczycy zaprezentowali właśnie trzecią generację. Podobnie jak Humvee zbudowany jest na modułowej platformie, która pozwala na tworzenie różnych wersji LTV, w zależności od potrzeb wojskowych. Przykładowo, Kia LTV dostępna jest z dwoma rozstawami osi.

Pod maską pracuje turbodiesel o mocy 225 KM i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd to oczywiście 4x4, a silnik współpracuje z 8-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Kia LTV ma nie mieć żadnych problemów podczas jazdy w terenie. Głównym zadaniem wojskowej Kii jest przewożenie żołnierzy i sprzętu na polu walki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.