Nowe BMW Serii 3 jest już prawie gotowe. Trwają intensywne testy

Lada moment na drogi trafi kolejna odsłona BMW Serii 3, a tymczasem producent z Bawarii sprawdza samochód w ekstremalnych warunkach.

Na początek nowy model trafił do Dolny Śmierci, gdzie przez kilka godzin rozgrzewał się na słońcu do temperatury 60 stopni Celsjusza, a następnie był intensywnie schładzany. W podobny sposób sprawdzano wydajność systemu klimatyzacji. Oprócz tego samochód poddawano intensywnemu działaniu fal elektromagnetycznych oraz testom polegającym na intensywnym hamowaniu podczas zjazdu z górskiej drogi.

Po testach w piekielnych warunkach przyszedł czas na arktyczne mrozy. Specjalny ośrodek w okolicy koła podbiegunowego był miejscem, gdzie sprawdzano działanie systemu stabilizacji trakcji, sportowego dyferencjału M Sport oraz napędu na wszystkie koła.

Prototyp nowego BMW serii 3Prototyp nowego BMW serii 3 fot. BMW

BMW Serii 3 odbyło też serię prób na torach testowych Aschheim, Miramas oraz Nurburgring. Inżynierowie dopracowywali kształt nadwozia uzyskując współczynnik oporu powietrza 0,23. Pod tym kątem zoptymalizowano konstrukcję podwozia, a nawet wzór felg.

Zanim samochód w ogóle trafił na drogi przeprowadzono kilkanaście tysięcy scenariuszy testowych w wirtualnym środowisku. Na podstawie tych danych opracowano tzw. muły testowe, które trafiły na drogi.

Bawarski producent bardzo chętnie opowiada na temat programu testowego, ale nie zdradza szczegółów dotyczących samego modelu. Wiadomo tylko, że nowa generacja ma być lżejsza o 55 kg, charakteryzować się idealnym rozkładem masy (50:50) oraz zaskakiwać osiągami 4-cylidrowej jednostki.

Więcej na temat nowego BMW Serii 3 dowiemy się dopiero za kilka tygodni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.