Mazda MX-5 2019 - opinie moto.pl. Roadsterem przez najwspanialszą drogę świata

Piotr Kozłowski
- To najlepsza droga na świecie do jazdy samochodem - powiedział w jednym z odcinków "Top Gear" Jeremy Clarkson. Miałem okazję przekonać się o tym, siedząc za kierownicą najczęściej kupowanego roadstera w historii.

Liczy 150 km długości. Jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2042 m n.p.m. Do jej wybudowania wykorzystano 6 tys. ton dynamitu. Pochłonęła życie 40 żołnierzy. Oficjalnie. Nieoficjalnie - kilkuset. Nazywana jest szaleństwem Ceausescu, rumuńskiego dyktatora, który był inicjatorem jej budowy. Droga Transfogaraska, przez wielu uznawana za najwspanialszą drogę na świecie. I jedną z najtrudniejszych. Zaskakuje zmienną pogodą, licznymi, zacieśniającymi się zakrętami, nieprzewidywalną nawierzchnią, kręcącymi się tu bezpańskimi psami i stadami krów.

Wybudowano ją ze względów strategicznych, dla wojska. Dziś przez przez sześć miesięcy w roku służy głównie fanom motoryzacji i pięknych widoków (przez pozostałe sześć jej najwyżej położony fragment jest zamknięty ze względu na intensywne opady śniegu i lawiny). To drogowy raj na Ziemi. Szczególnie, jeśli siedzisz za kółkiem tylnonapędowego, lekkiego roadstera, a pogoda pozwala ci rozsunąć dach.

Trasa TransfogaraskaTrasa Transfogaraska Fot. Piotr Kozłowski

Rumuński poligon doświadczalny

Nie ma lepszego poligonu doświadczalnego, na którym można sprawdzić nowe MX-5, niż droga łącząca Siedmiogród z Wołoszczyzną, przechodząca przełęczą przez dwa najwyższe szczyty Rumunii - Moldoveanu i Negoiu. Bajeczna, bez reszty angażująca trasa Transfogaraska pełna jest serpentyn, długo ciągnących się łagodniejszych łuków oraz stromych podjazdów i zjazdów. Tuneli i wiaduktów jest na niej więcej niż na jakiejkolwiek innej drodze w Rumunii.

Trasę zaczynam w mieście Sybin i kieruję się w stronę wsi Arefu, nieopodal której stoją ruiny zamku Włada III Palownika, który stał się pierwowzorem Drakuli z powieści Brama Stokera. W sumie pokonuję około 300 km, bez przerwy kręcąc kierownicą i żonglując biegami. Silnik, hamulce i skrzynia nie mają łatwego życia.

Mazdą MX-5 2019 pokonałem około 300 kmMazdą MX-5 2019 pokonałem około 300 km Fot. van der Vaart Photography

Po dotarciu do ścieżki prowadzącej do ruin "zamku Drakuli" dowiaduję się, że turyści są na nią wpuszczani tylko dwa razy dziennie. Zawsze pod eskortą uzbrojonych żandarmów, którzy chronią ich przed niezbyt przyjacielskimi niedźwiedziami. Nie wstrzeliłem się w odpowiednią porę. Ale przede mną znacznie ciekawsze atrakcje - trzeba wrócić do Sybinu. Najlepsza droga powrotna? Ta sama, którą przyjechałem - Transfogaraska. Czas na cudowne déjà vu.

Mazda MX-5 jak zastrzyk adrenaliny

MX-5 ma 29 lat. Żaden inny roadster nie ma na koncie takich wyników sprzedażowych jak właśnie Mazda. Sprzedano już łącznie ponad milion egzemplarzy, co zapewniło MX-5 obecność w Księdze Rekordów Guinnessa. Od pierwszej generacji inżynierom przyświecało kilka celów: stworzyć auto lekkie, niedrogie i dające maksimum przyjemności z jazdy. Każda kolejna generacja japońskiego roadstera była lepsza od poprzedniej, ale żadna nie zdradziła tych trzech nadrzędnych zasad.

Rok modelowy 2019 nie wprowadził żadnych zmian w wyglądzie. Co prawda dorzucono kilka akcesoryjnych dodatków (np. opcjonalne felgi BBS), ale sama bryła jest nietknięta. Najważniejsze zmiany ukryto pod maską mocniejszej odmiany. 2-litrowy silnik wolnossący SKYACTIV-G zyskał 24-konny zastrzyk mocy (do 184 KM). Zmieniono też charakterystykę pracy układu wydechowego.

Mazda MX-5 2019 na trasie TransfogaraskiejMazda MX-5 2019 na trasie Transfogaraskiej Fot. Piotr Kozłowski

MX-5 brzmi teraz bardziej rasowo, pomruki są bardziej basowe. Jest coś jeszcze: wreszcie w Maździe mądra głowa postanowiła, że każdy opuszczający fabrykę egzemplarz będzie miał kolumnę kierowniczą regulowaną w dwóch - a nie w jednej - płaszczyznach. To był największy problem tego auta - wysokie osoby miały kłopot ze znalezieniem odpowiedniej pozycji za kółkiem. I choć wciąż ich czupryny wadzą o podsufitkę, ramiona są już zgięte pod odpowiednim kątem. To najważniejsza zmiana w MX-5 2019, choć fani nowinek technologicznych zwrócą też uwagę na nowe systemy bezpieczeństwa:

 • System Advanced SCBS, czyli Zaawansowany Inteligentny Asystent Hamowania w Ruchu Miejskim
 • System SCBS-R, czyli Inteligentny Asystent Hamowania przy Cofaniu w Ruchu Miejski
 • System DAA – Monitoring Uwagi Kierowcy
 • System TSR – Rozpoznawanie Znaków Drogowych

Charakter wciąż ten sam

I w komunikatach prasowych, i na konferencjach Mazda chwali się krzywą maksymalnego momentu obrotowego i mocy poprawionego 2-litrowego silnika, sugerując, że inżynierowie bardzo wiele uwagi poświęcili na zwiększenie elastyczności motoru. Trudno to zweryfikować, bo silnik MX-5 wciąż potrzebuje obrotów, by żyć. Poniżej 3 tys. dzieje się niewiele. I dobrze, bo jego charakter idealnie wkomponowuje się w naturę japońskiego roadstera - prowokuje częste zmiany biegów. A to dobra zabawa. Skrzynia ma krótkie skoki i jest precyzyjna. W ofercie jest też automat, ale wspominam o nim w ramach ciekawostki. Nie warto kaleczyć tego auta automatyczną przekładnią.

Mazda MX-5 2019 na trasie TransfogaraskiejMazda MX-5 2019 na trasie Transfogaraskiej Fot. Piotr Kozłowski

MX-5 lubi momenty, w których tylne koła ustawione są prostopadle do kierunku jazdy - wprowadzenie japońskiego roadstera w kontrolowany poślizg jest łatwe i uzależniające. Podczas jazdy bokiem auto jest przewidywalne i posłuszne. To zasługa precyzyjnego układu kierowniczego, który bardzo dokładnie informuje o tym, co dzieje się z kołami. To doskonałe auto na początek przygody z driftingiem - nieduże, łatwe w prowadzeniu i dające wiele frajdy z jazdy. Idealny kompan podróży po trasie Transfogaraskiej.

Więcej o:
Komentarze (23)
Mazda MX-5 2019 - opinie, test, jazda próbna, droga transfogaraska w rumunii
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 21 razy 13

  Straszne bzdury na temat trasy transfogarskiej wypisane. Trasa jest w sezonie zatłoczona tak jak każda krajówka. Asfalt równy i szeroki jak lotnisko, więc trudno ją klasyfikować wśród najniebezpieczniejszych. Psów i krów nie ma, bo są samochody. Ehhh..

 • sector23

  Oceniono 7 razy 7

  Najładniejsza na świecie??!! To ty gościu, nigdy chyba nie jechałeś trasą z Glinojecka do Otwocka!

 • Gość: Barnaba

  Oceniono 11 razy 7

  no to - każdy zachęcony tym opisem niech się zastanowi - przynajmniej kilka razy. Pusto - chyba niestety nie. Krowy? Nie ne tej drodze. Pisanie i powielanie z innych artykułow - albo pisał bot albo autor, który ma plan do wykonania bo musi napisać kolejny gniot - jeno to chyba artykuły sprzed 15 lat na których się wzorował. Ktoś kto nie był, nie widział... napisał bo zapotrzebowanie a miejscówka nośna. Dramat - jednym słowem.

 • Gość: Katon

  Oceniono 4 razy 4

  wyjeżdża się na prawie 2400 metrów npm. od strony północnej droga jest znacznie lepsza ale podjazd do 28 km dokładnie, od strony południowej podjazd to ponad 60km ale droga to tragedia + fajne widoki na tamę, kilka tuneli (w tym jeden wyryty ręcznie przez politycznych więźniów - można poczytać ryciny - generalnie mrozi trochę w żyłach bo ponoć zginęło przy pracach ponad 7000 ludzi.

 • Gość: agb

  Oceniono 9 razy 3

  Dla mnie najladniejsza jest droga nazwana Going-to-the-Sun Road (33 km) w Glacier National Park w USA na granicy z Kanada.

 • Gość: szeherezada

  Oceniono 2 razy 2

  Tak się składa że przejeżdżałem przez tę szosę i na pewno nie jest to najwspanialsza droga świata. Asfalt jest dorżnięty a serpentyny takie jak wszędzie w wysokich górach. A wystarczyło pojechać równoległą Transalpiną, świeżo wyremontowaną z gładkim jak stół asfaltem i wspaniałymi zawijasami. Czasem lepiej zdać się na własny osąd niż powtarzać bezrefleksyjnie smętne teksty z Top Geara.

 • Gość: ada

  Oceniono 1 raz 1

  na Drodze Transfagoraskiej??

 • Gość: kierowca

  0

  Ile płacicie za taki płatny artykuł? Ja w tym roku wyjechałem mazda 3 2.0 120 kkm na Stelvio. Dała radę. Za kasę napiszę więcej i ciekawiej :)

 • semigetuza

  0

  ale bzdury, jakie stada psów, jakie stada krów? Fakt, że widoki cudne, Rumuni powinni T Trnasforgaska biletować. Choć równoległy szlak samochodowy przełom Czerwone Wieży tez jest piękny. a amatorom trudnych tras polecam drogę z Baia Mare do Shihethu Maramures.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX