Srebrne listki pojawią się na szybach aut. Mają zmniejszyć liczbę wypadków

Piotr Kozłowski
Srebrne listki to pomysł śląskich władz i drogówki. Na szyby przykleją je kierowcy-seniorzy. Na razie srebrne listki nie będą obowiązkowe, ale starszych kierowców i tak czekają zmiany.

- To będzie znak dla innych użytkowników dróg, że mają do czynienia z seniorami, którzy potrzebują więcej czasu na manewry - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Srebrne listki na razie tylko na Śląsku

Akcja "Srebrny Listek" została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Katowicach i śląską policję. To nawiązanie do zielonych listków, przyklejanych na szyby aut przez początkujących kierowców. Srebrne listki trafią na szyby aut seniorów.

– Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo pozostali kierowcy, widząc je, zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy też lepiej zachować cierpliwość. Wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów – mówił w rozmowie z Wyborczą Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Naklejki nie są obowiązkowe i póki co rozdawane są podczas akcji dla seniorów. Można je też znaleźć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach oraz śląskich komendach policji.

Organizatorzy akcji chcą, by akcja "Srebrny Listek" wykroczyła poza granice województwa śląskiego. Oprócz naklejek w planach są też akcje promujące wydzielanie miejsc parkingowych dla seniorów pod supermarketami.

Obowiązkowe badania dla starszych kierowców

Choć "Srebrny Listek" to inicjatywa lokalna i nie ma na celu wprowadzenia - póki co - zmian w prawie, rząd szykuje nowe zapisy, które zobligują kierowców-seniorów do wykonywania badań lekarskich. Regularnie badać swoje zdrowie musieliby kierowcy, którzy ukończyli 60 lat. Nie wiadomo jeszcze, jak często. Niektóre europejskie kraje już wprowadziły taki obowiązek, a w tych najbardziej restrykcyjnych kierowcy-seniorzy muszą się meldować u lekarza co roku.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Kierowcy po 60. roku życia na obowiązkowe badania

Czy twoim zdaniem akcja "Srebrny Listek" poprawi bezpieczeństwo na drogach?
Więcej o:
Komentarze (38)
Srebrne listki na samochodach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 28

  Proponuje wprowadzenie czerwonej naklejki "rozjuszony byk" dla kierowcow z duza liczba punktow karnych.

 • Gość: g

  Oceniono 25 razy 21

  "Czy warto reagować agresją"? W jakiej sytuacji na drodze warto reagować agresją?

 • obeznany

  Oceniono 20 razy 20

  Szybki ale bezpieczny 35-letek jadący +25 kmh "boumi" stanowi o wiele większe zagrożenie dla bezpieczeństwa niż przepisowo jadący 80-latek.

 • justas32

  Oceniono 24 razy 18

  Oczywiście szykanowani będą starsi kierowcy - którzy w/g danych statystycznych jeżdżą najbezpieczniej i powodują najmniej wypadków. To chyba zemsta Kaczyńskiego na kierowcach, bo sam nie ma prawa jazdy ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 16

  Bzdura. Zielone listki oznaczają, że kierujący jest pod wpływem marihuany.

 • Gość: trec

  Oceniono 19 razy 13

  same listki będziemy naklejać przez całe życie na aucie, zaraz wymyślą dla ciężarnych, dzieci w aucie, z ADHD, z wadą wzroku, itp., to jest oznaczanie jak piętnowanie

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 11

  Czy taka Pani Ambasador USA, 72 lata, bedzie mogla jeszcze jezdzic w Polsce?

 • Gość: cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  to nie powolnych trzeba się obawiać

 • misiek12321

  Oceniono 14 razy 8

  Acha czyli ponaklejamy sobie listki i zwalnia nas to od myslenia na drodze ? Fajnie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX