Opel GT X Experimental Concept - nowa droga dla całej marki

Filip Trusz
Opel GT X Experimental Concept - to koncept niezwykłe ważny dla całej niemieckiej marki. Futurystyczny crossover wyznacza drogę, którą podążą nowe produkcyjne modele z Russelsheim.

Opel GT X Experimental Concept to koncept, który zapowiada nową erę w historii niemieckiej marki. GT X wyznacza kierunek, jakie Opel obierze pod skrzydłami nowego właściciela, koncernu PSA.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to elektryczny crossover. Opel twierdzi, że już w 2021 r. 40 proc. całej sprzedaży będą stanowiły właśnie samochody o takim nadwoziu. Marka planuje także położyć mocny akcent na silniki elektryczne. Już w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć nową Corsę w wersji "e". Do 2024 r. każdy samochód w gamie ma mieć w ofercie wersję z silnikiem elektrycznym - albo czystego elektryka, albo hybrydę.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Dokładne dane konceptu pozostają tajemnicą. Zagraniczne źródła (m.in. Autocar i Autoblog.nl) donoszą, że Opel GT X ma na pokładzie baterie o pojemności 50 kWh, a inżynierowie eksperymentują z systemem indukcyjnego ładowania.

Elektryczny motor o nieznanej jeszcze mocy napędza koła przedniej osi.

Opel GT X Experimental ConceptOpel GT X Experimental Concept fot. Opel

Stylistycznie Opel GT X Experimental Concept jest rozwinięciem pomysłów, które prezentowały poprzednie koncepty z Russelsheim, Monza oraz GT. Podobnie, jak poprzednicy również GT X będzie bazą do projektowania nowych samochodów marki - projektanci będą czerpać z niego pełnymi garściami przy rysowaniu produkcyjnych modeli.

Opel GT X Experimental ConceptOpel GT X Experimental Concept fot. Opel

Nowy przód Opel określa mianem "kompasu Opla" - cztery wybrzuszenia krzyżują się na wysokości atrapy chłodnicy. Przy projekcie pasa przedniego inspirowano się motocyklowym kaskiem. Linie crossovera są eleganckie, płynne i dynamiczne. W oczy rzucają się od razu charakterystyczne LED-owe reflektory.

Opel nie bał się w koncepcie bardzo wyraźnych przetłoczeń, ale możemy się spodziewać, że w produkcyjnych autach nie będą aż tak mocne. Nie podejrzewamy też, aby jakiekolwiek auto, które wejdzie do produkcji doczekało się aż tak wymyślnych felg. Ciekawi za to jesteśmy, czy w ofercie pojawią się podobne wersje kolorystyczne, gdzie dominuje szary, żółty i czarny.

Opel GT X Experimental ConceptOpel GT X Experimental Concept fot. Opel

Wnętrze konceptu jest wyjątkowo minimalistyczne i utrzymane w bieli. Nie licząc dużego ekranu, który pełni jednocześnie rolę wirtualnych zegarów i wyświetlacza centralnego (możliwe, że to dwa ekrany, jak w nowych Mercedesach) i wzorków na fotelach, projektanci nie porwali się na nic szalonego.

Choć i tak trzeba przyznać, że całość prezentuje się, jak na koncept przystało, bardzo futurystycznie.

Opel GT X Experimental ConceptOpel GT X Experimental Concept fot. Opel

Czy podoba Ci się koncepcyjny Opel GT X?
Więcej o:
Copyright © Agora SA