Polscy kierowcy z niechlubnym rekordem - wzrasta liczba wypadków na europejskich drogach

Kolejny, niechlubny rekord w rękach Polaków. Tylko w zeszłym roku kierowcy znad Wisły spowodowali za granicą 62,5 tys. kolizji. Najczęściej dochodziło do nich na terenie Niemiec, a jedna szkoda kosztowała średnio 18 tys. zł.

Według raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, tylko w 2017 roku Polacy spowodowali za granicą 65,2 tys. kolizji - to o 3 tys. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z 2010 rokiem statystyki wyglądają tylko gorzej - osiem lat temu zanotowano 34,6 tys. zdarzeń.

Główne grzechy polskich kierowców to nieuważna jazda, brawura, nadmierna prędkość i ignorowanie lokalnych przepisów w państwach Europy. Polacy powodują najwięcej kolizji na zagranicznych drogach w Niemczech (50,1 proc). Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania (7,3 proc.), Francja (6,9 proc.) i Włochy (6,8 proc.).

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Coraz więcej Polaków jeździ po zagranicznych drogach bez obowiązkowej polisy OC. Od 2011 liczba wzrosła z 616 do 1180 osób. W razie braku polisy wypłatę świadczenia gwarantuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które tylko w ubiegłym roku wypłaciło z tego tytułu blisko 12 milionów zł. PBUK odzyskuje środki od nieodpowiedzialnych kierowców bez OC w wyniku postępowań sądowych i komorniczych.

Więcej o:
Komentarze (29)
Polscy kierowcy z niechlubnym rekordem - wzrasta liczba wypadków na europejskich drogach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sztucznypolak

  Oceniono 20 razy 20

  Coraz czesciej dochodze do wniosku, ze duza czesc Polakow "nie dorosla" do Europy.
  Wczoraj na "mojej" autostradzie (mieszkam w Zachodniej Europie) wyprzedzal mnie samochod z Polski. Pasazer wrzeszczal przez otwarte okno i wymachiwal reka z puszka z piwem. Ciekawe czy kierowca rowniez pil?
  Jeszcze niedawno Polak byl synonimem ciezko pracujacego czlowieka. Teraz moi znajomi coraz czesciej pytaja sie, co sie dzieje.

 • Gość: fag

  Oceniono 18 razy 14

  beneficjenci pincet plus robią pożogę na europejskich drogach dibrze przynajmniej ze tam aparat sprawiedliwości działa szybko sprawnie i surowo wiec janusze z grazynkami szybko zostają postawieni do pionu

 • Gość: el

  Oceniono 13 razy 13

  Ktoś na taki stan rzeczy przyzwala. Brawura rośnie wprost proporcjonalnie do nieobecności policji na drogach. Bezkarność zostaje w głowie.

 • pcat

  Oceniono 12 razy 12

  Weekendowy klasyk - młody kierowca, stare niemieckie auto premium, komplet pasażerów, amortyzatory fabryczne, opony używki jak nowe, hamulce robione 5 lat temu i wejście w zakręt o nierównej nawierzchni. A potem czerwone paski w TVP info.

 • bezy2008

  Oceniono 22 razy 12

  No i zagranica przekona się o „zaletach” 500+

 • Gość: Kierowca

  Oceniono 13 razy 11

  Niestety prawda. W tym roku jadąc przez Czechy, Austrię to Polacy byli najszybsi. Zero przestrzegania przepisów drogowych, ile fabryka dała i do przodu.

 • Gość: Pepe

  Oceniono 11 razy 9

  Z naszego podwórka - spotkałem ostatnio przykład takiego imbecyla na wycieczce w Sulistrowiczkach. Mała, dojazdowa droga z czerwonego szlaku. Po stopach nam prawie przejechał i jeszcze darł się, że uszy więdły. W środku rodzina - żona, dzieci. Obraz nie z tej ziemi. Gdy mu zwróciłem uwagę chciał się bić... ;) No mogłem, ale czym by potem obgryzał pierogi? ;D

 • pct3

  Oceniono 10 razy 8

  słabe umiejętności techniczne- to jest problem. Bo brawura, absolutne ignorowanie przepisów i stałe przekraczanie prędkości to brzmi jak definicyjny opis kierowcy ...południowowłoskiego. Tylko oni tak się zachowując potrafią równocześnie prowadzić samochód i tu jest różnica.

 • Gość: Szym

  Oceniono 6 razy 6

  Czy to jeszcze kogoś dziwi? Brawura wynikająca z totalnego bezmózgowia (obecnie to wręcz powód do dumy w kraju) połączona ze starym szrotem na kólkach (w końcu 20-letnia A4 lepsza niż 10-letni kompakt) i mamy żołnierzy wyklętych zbawiających zachodnioeuropejskie kalifaty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX