Akcja "TIR" i "Protest69"- policja wlepia mandaty kierowcom TIR-ów, a ci zorganizują dzisiaj protest

Policjanci w ramach Akcji "TIR" karzą kierowców TIR-ów mandatami. Ci postanowili odpowiedzieć i zorganizowali akcję "Protest69" - już dzisiaj będą jeździć wolniej i blokować ruch w całej Polsce.

Kilka dni temu przedstawiciel Komendy Głównej Policji poinformował PAP o tym, że od 3 do 8 sierpnia w całym kraju przeprowadzono kontrolę prawie 3,9 tys. samochodów ciężarowych. W ramach tej akcji ujawniono ponad 600 wykroczeń.

Akcja TIR

Według KGP w 328 przypadkach kierowcy ciężarówek wyprzedzali pomimo zakazu.  W pozostałych przypadkach utrudniali lub tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu, np. poprzez bardzo długie wyprzedzanie.

W akcji "TIR": uczestniczyło ponad 3 tys. policjantów w patrolach stacjonarnych oraz tzw. dynamicznych - na drogach ekspresowych i autostradach. Funkcjonariusze wykorzystywali również śmigłowce i drony do patrolowania dróg.

Przedstawiciele policji poinformowali, że akcja potrwa do odwołania, a kontrole będą się odbywać codziennie, w godzinach od 6 do 22.

"Protest69" - kierowcy odpowiadają protestem

Kierowcy TIR-ów postanowili odpowiedzieć protestem, który nazwano "Protest 69". Akcja rozpoczyna się dzisiaj (piątek 17 sierpnia). Kierowcy zamierzają jechać wolniej i blokować prawe pasy. Na portalu 40ton.net możemy przeczytać na czym dokładnie protest ma polegać:

Pierwszą zasadą będzie utrzymywanie prędkości o 10 km/h niższej niż maksymalna. W terenie zabudowanym będzie to 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach tytułowe 69 km/h. Zasada druga to natomiast wystrzeganie się wyprzedzania na drogach dwujezdniowych.

Kierowcy TIR-ów chcą protestem zwrócić uwagę na niesprawiedliwe traktowanie i "nagonkę", jaką ostatnio zauważają w mediach i służbach państwowych. Sprzeciwiają się m.in. coraz częstszym zakazom wyprzedzania.

Źródła: Dziennik Zachodni, 40ton.net, moto.onet.pl

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Czy popierasz protest kierowców TIR-ów?
Więcej o:
Komentarze (37)
Akcja "TIR" i "Protest69"- policja wlepia mandaty kierowcom, a ci zorganizują dzisiaj protest
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kiker1

  Oceniono 26 razy 24

  Tirowcy! Apeluję! Opamietajcie się! Zirytujeice tylko kierowców osobówek, którzy zaczną sie mścić i też będą jeździli wolno i przepisowo. Wiecie, czym to się skończy? Taka idiotyczna jazda zgodnie z przepisami? Paraliżem kraju!

  Policjanci nie będą mieli kogo zatrzymywać, budżet straci wpływy z mandatów, laweciarze i blacharze stracą klientów po wypadkach. SORy stracą pacjentów, a szpitale dotacje...

  Budowany przez lata biznes motoryzacyjno-wypadkowy załamie się!

 • Gość: Vater

  Oceniono 28 razy 22

  600 mandatow tirowcom to powinno sie wystawiac dziennie, a nie tygodniowo.

  Male zadanie matematyczne dla tych polinteligentow: roznica predkosci 1km/h to 0.277m/s. Statystyczny "tir" to ok. 14m dlugosci, wiec do wyprzedzenia potrzeba max. 40 metrow roznicy dystansu miedzy tymi ciezarowkami (wyprzedzany "tir", wyprzedzajacy "tir", plus zapas). Powiedzmy, ze wyprzedzanie trwa minute (to jest dosc szybkie wyprzedzanie jak na ciezarowke) czyli wyprzedza z predkoscia wzgledna 0.66m/s, to jest 2.4 km/h. Tak, wyprzedzajacy ma predkosc wyzsza o wyprzedzanego o 2.44km/h. Po godzinie drogi bedzie 2.44 kilometra dalej. Jadac 80km/h zaoszczedzil 110 sekund. Pytanie jakie sie nasuwa, to po jaka cholere on w ogole wyprzedza. Oszczednosc dla niego zadna.

 • Gość: klezmer

  Oceniono 26 razy 22

  Jechałem dzisiaj A4 do Wrocławia. NIECH PROTESTUJĄ, oby jak najdłużej. Dawno nie przejechałem tak płynnie. Dla hejtujących - mam prawko od 30 lat (wtedy jeszcze nie było kuponów w chipsach), jeżdżę codziennie do roboty, też się spieszę do pracy i rodziny, jak kierowcy ciężkich samochodów.

 • Gość: kakofoniks

  Oceniono 21 razy 19

  Proszę o dodatkowe akcje protestacyjne.
  Np.: Powstrzymanie się od jazdy po drogach publicznych w święta i weekendy....

  P.S.
  korki biorę na siebie

 • Gość: ARTAX

  Oceniono 25 razy 19

  Przede wszystkim prośba do kierowców TIR skoro tak czują się skrzywdzeni-manewr wyprzedzania tudzież zmiany pasa ruchu należy odpowiednio wcześniej sygnalizować kierunkowskazem po upewnieniu się że jest ten manewr możliwy do wykonania . Jednak większość z was wrzuca kierunkowskaz wraz ze skrętem kierownicy nie patrząc nawet w lusterka w myśl zasady DUŻY MOŻE WIĘCEJ .

 • mr_mind

  Oceniono 21 razy 15

  To potrzeba protestów, żeby jeździć zgodnie z przepisami ruchu? To niech tak protestują przez całe swoje zawodowe życie, może wtedy spadniemy z pozycji lidera największej ilości wypadków w całej UE.

 • Gość: ziut

  Oceniono 17 razy 15

  Będą jeździć wolniej? To może wreszcie na budowanym odcinku s8 od Wyszkowa będzie bezpieczniej! Ograniczenie do 50 a oni zapier....po 80! Spróbuj jechać wolniej to ci siedza na zderzaku i świecą długimi albo wyprzedzają na podwójnej ciągłej... Nie wszyscy ale jakieś 90 % Tirów na tym odcinku tak robi!

 • vvoytaz

  Oceniono 14 razy 12

  Dlaczego wyprzedzany kierowca ciężarówki nie może zwolnić o te drobne 5 km/h m aby wyprzedzający go pojazd zakończył manewr szybciej ?
  Wtedy obyłoby się bez nerwów, mandatów, protestów - wszystkim uczestnikom ruchu drogowego wyszłoby to na dobre.

 • occam

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież to nie żaden protest tylko praktycznie jazda zgodnie z przepisami. Oby więcej takich protestów nasi kochani kierowcy TIRów :))))))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX