Wchodzi nowa norma Euro. Producenci mają spory problem

Już we wrześniu wchodzi w życie zaostrzona norma emisji spalin Euro 6.2, co sprawi, że niektóre jednostki benzynowe i Diesla mogą podrożeć lub zniknąć z oferty. Producenci oferują spore rabaty.

Od kilku lat było wiadomo, że stary test pomiaru zużycia paliwa i emisji CO2 (NEDC) zostanie zastąpiony nową procedurą opracowaną przez Komisję Europejską. Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure (Światowa Zharmonizowana Procedura Testów Pojazdów Lekkich), czyli w skrócie WLTP, obowiązuje tak naprawdę od września 2017 roku. Wszystkie nowe modele samochodów musiały być poddane testom według nowych i bardziej precyzyjnych procedur. Z kolei od września 2018 roku badaniom WLTP będą poddane wszystkie modele będące aktualnie w ofercie danego producenta.

Jeśli samochód przejdzie nową procedurę testową to uzyska zgodność z nową normą emisji spalin Euro 6d-Temp, która również wchodzi w życie 1 września tego roku. To powoduje, że niektóre dostępne teraz modele nie będą mogły być zarejestrowane po 1 września.

Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, z oferty Opla znika Astra sedan silnikiem benzynowym 1.6 (115KM), w ofercie zabraknie Astry z fabryczną instalacją LPG (1.4 Turbo 140KM) czy Mokki X z silnikiem benzynowym 1.6 115KM. Kia wycofuje model Venga z silnikiem benzynowym 1.4 i wysokoprężnym 1.4, a także Rio z silnikiem Diesla 1.4 litra. Toyota rezygnuje z silników Diesla w Avensisie. Wielu dealerów w ostatnich tygodniach organizuje akcje promocyjne pod hasłem letnich wyprzedaży.

Co z samochodami, których nie uda się sprzedać? Wielu dealerów ma na tzw. stocku tak dużą liczbę aut, które z pewnością nie znajdą nabywców do początku września. Unijne prawo przewiduje możliwość sprzedaży samochodów z tzw. końcowej partii produkcji, która odpowiada 10 proc. sprzedaży danej marki na rynku krajowym. Te samochody będą oferowane przez następne 12 miesięcy, a każdy wydział komunikacji bez problemy zarejestruje taki pojazd.

Niektórzy dealerzy znaleźli na to sposób i rejestrują samochody na siebie. W takiej sytuacji samochód będzie można sprzedać po wyznaczonym terminie, ale po pół roku przestanie być traktowane przez unijne przepisy jako nowe. A to oznacza konieczność kolejnej obniżki ceny.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Jak podaje SAMAR, tylko w lipcu polscy dealerzy zarejestrowali na siebie 7008 samochodów osobowych. To o 55,6 proc. więcej niż w lipcu 2017 roku. Udział rejestracji przez dealerów w ogólnej liczbie rejestracji wynosi 15,1 proc – w ubiegłym roku było to 12,2 proc. Według szacunków IBRM SAMAR w sierpniu krajowe wydziały komunikacji mogą zarejestrować nawet 50 tys. nowych samochodów – to byłby miesięczny rekord w tym stuleciu.

Więcej o:
Komentarze (40)
WLTP - co to oznacza dla producentów i kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ks-t

  Oceniono 29 razy 19

  To jest paranoja. Znikają wolnossace silniki benzynowe 1,6 a w zamian do samochodu ok 1300 kg będą montowac silniki od kosiarki 1,0 turbo turbo?

 • Gość: nn

  Oceniono 17 razy 15

  Zwykły samochód będzie niedostępny z normalnym silnikiem, który gwarantować będzie bezawaryjną eksploatację. Taki samochód dostanie 1,0 turbo ze spalaniem, jak w wycofanych jednostkach, a przy tym mocno awaryjnym.
  Pozostaną za to samochody klasy luksusowej, z silnikami ponad 3 litry, z dołożonym elektrycznym wspomaganiem mocy.
  Jak były takie pojazdy wysoko emisyjne, tak pozostaną. Przelicznik się tylko zmieni i zmieszczą się w tzw. normie.
  Kto bogatemu zabroni? A przeciętniak, jak zwykle dostanie w dupę.

 • seboc

  Oceniono 16 razy 14

  WLPT to nie jest zadna norma.
  Zmienia sie jedynie sposob podawania wysokosci spalania i emisji CO2.
  Teraz nie jest stala dla modelu a jest dla konkretnej konfiguracji (zestawu elementow, z ktorych zbudowane jest auto) i dla takiej, producent musi miec wiarygodne dane.
  Juz wyprodukowanych aut nikt nie testuje, to oczywiste.
  To nie ma nic wspolnego z EURO6.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 9 razy 9

  Też mają problem jakby dali rabat np 30% to wszystkie by poszły bez problemu!!!

 • zwyklaosoba

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli nie będzie już wolnossących, w pośrednim wtryskiem paliwa, które bez żadnej awarii robią 200.000 km, a resurs mają w okolicach pół miliona kilometrów.

 • Gość: sb

  Oceniono 5 razy 5

  a folcwagen bmw maga dalej truć ??

 • Gość: bd

  Oceniono 6 razy 2

  czyli wychodzi że najczystsze to Japończyki VVT

 • Gość: Mikolaj

  Oceniono 2 razy 2

  Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX