Kolejna umowa na Via Carpatia podpisana

Via Carpatia nazywana przez ministra Adamczyka "drogą życia" dla wschodniej części Polski cały czas rośnie. Kilka dni temu rozpoczęto realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19.

Tym razem chodzi o umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Podgórze (z węzłem) do węzła Kamień (bez węzła) długości ok. 10,5 km. Umowę podpisano 9 sierpnia 2018 roku z firmą Budimex na kwotę brutto 333 520 613,12 zł w terminie 34 miesięcy. Odcinek stanowiący część szlaku Via Carpatia łączącego północną i południową granicę Polski oraz kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej i jej wschodnimi sąsiadami.

Tylko na Podkarpaciu S19 ma mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie. Zadaniem wykonawcy prowadzącego inwestycję w systemie „projektuj i buduj” będzie zaprojektowanie odcinka drogi ekspresowej S19, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem. Do czasu realizacji robót przerwy zimowe nie będą wliczane.

Odcinek S19 Podgórze - Kamień, jest częścią dużego przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 Nisko Południe - Sokołów Małopolski Północ. Ten 30-kilometrowy odcinek został podzielony na trzy zadania realizacyjne:

 • Zadanie A - Nisko Południe – Podgórze (dł. ok. 11,5 km)
 • Zadanie B - Podgórze - Kamień (dł. ok. 10,5 km)
 • Zadanie C - Kamień - Sokołów Małopolski Północ (dł. ok. 7,9 km)

Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie kierowcom do ruchu drogi ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem planowane jest w 2021 r. Odcinki, które będą realizowane przewidziane są do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Więcej o:
Komentarze (12)
Via Carpatia - S19, kolejna umowa podpisana
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: z lubelskiego

  Oceniono 2 razy 2

  Najbardziej blokujący jest odcinek od węzła Rudnik w Lublinie na północ, do Lubartowa.

  Ruch na tym odcinku to 24000 pojazdów na dobę (wg danych z 2015 r.) i to największy ruch na danym odcinku pomiarowym w całym ciągu DK 19. Dla porównania - to o 9000 pojazdów więcej, niż na wszystkich odcinkach pomiarowych na autostradzie A4 między Rzeszowem i Tarnowem. Przejechanie 25 kilometrowego odcinka w godzinach rannych i w godzinach popołudniowych może zająć godzinę.

  Dla porównania, wylot z Lublina w kierunku Kraśnika to 15000 pojazdów na dobę.

 • anna_pot

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe jakie są kary umowne jak ktoś się rozmyśli. Za tunel w Świnoujściu Włosi zapłacili ok. 1% wartości kontraktu

 • Gość: józek

  Oceniono 1 raz 1

  Co tydzień szumnie podpisana umowa, ale żadnych prac pomiędzy Kockiem - Lublinem - Niskiem nie widać. To samo z mostem na Sanie i projektowaną odnogą do Stalowej Woli. Może to kolejny propagandowy 'pic na wodę' PIS.

 • jakuz3

  Oceniono 3 razy 1

  A co na to PKP ? Kiedy będzie można kupić bilet na przewóz samochodu ?

 • Gość: Camille

  0

  Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.

 • Gość: Krzysi

  0

  polski rzad walczy z podwyzkami paliw, ale amerykanie winduja je na potege! w koncu to oni zarabiaja na lupkach!

 • Gość: Gość121

  0

  to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.

 • susceptant

  0

  To jeszcze należy dodać, że przetarg na odcinek Nisko-SOkołów ogłoszono we wrześniu 2015 r. Tak, zgadza się - 2015 r. Zatem przetarg, bez żadnych wyraźniejszych przyczyn zwłoki, trwał prawie 3 lata - a ponoć Via Carpathia to oczko w głowie i priorytet.
  Ukończenie tego odcinka w 2021 r. jest bardzo mało realne. Na pozostałe dwa zadania nie podpisano jeszcze umów, więc kontraktowy termin ich ukończenia przesunął się już na 2022 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX