Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki jeszcze w tym roku

Filip Trusz
Kolejne dobre wieści dla kierowców. Wiceminister infrastruktury potwierdził, że już niedługo zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki potwierdzające pozytywne przejście badania technicznego kosztuje 73,50 zł. W polskim dowodzie jest tylko 6 miejsc na pieczątki, co oznacza, że kierowca zmuszony jest do wymiany dowodu, jeżeli posiada samochód dłużej niż 6 lat. To nie tylko opłata, ale także uciążliwa wizyta w urzędzie. Co więcej, za brak pieczątki grozi mandat w wysokości 50 zł.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że szykowane są zmiany w prawie, które ułatwią życie kierowcy. Wiceminister Chodkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską napisał: zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

Wymiana dowodu nie będzie już obowiązkowa. Jednocześnie zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu, czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego, czy też nie - możemy przeczytać w odpowiedzi.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że ministerstwo nie planuje zmiany wzoru dowodu rejestracyjnego albo zwiększenia liczby miejsc na pieczątki.

Kiedy zmiany mają wejść w życie? "TVN24 BiS" podaje, że rząd planuje przyjęcie projektu jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Źródło: TVN24 BiS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.