Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki jeszcze w tym roku

Filip Trusz
Kolejne dobre wieści dla kierowców. Wiceminister infrastruktury potwierdził, że już niedługo zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki potwierdzające pozytywne przejście badania technicznego kosztuje 73,50 zł. W polskim dowodzie jest tylko 6 miejsc na pieczątki, co oznacza, że kierowca zmuszony jest do wymiany dowodu, jeżeli posiada samochód dłużej niż 6 lat. To nie tylko opłata, ale także uciążliwa wizyta w urzędzie. Co więcej, za brak pieczątki grozi mandat w wysokości 50 zł.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że szykowane są zmiany w prawie, które ułatwią życie kierowcy. Wiceminister Chodkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską napisał: zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

Wymiana dowodu nie będzie już obowiązkowa. Jednocześnie zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu, czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego, czy też nie - możemy przeczytać w odpowiedzi.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że ministerstwo nie planuje zmiany wzoru dowodu rejestracyjnego albo zwiększenia liczby miejsc na pieczątki.

Kiedy zmiany mają wejść w życie? "TVN24 BiS" podaje, że rząd planuje przyjęcie projektu jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Źródło: TVN24 BiS

Więcej o:
Komentarze (109)
Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki - koniec, zmiany
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mcp

  Oceniono 57 razy 51

  A może tak jak u Niemców naklejka na tablicę rejestracyjną?
  Za proste?

 • Gość: erte2

  Oceniono 45 razy 41

  właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza....

  Ku... mać! - organom kontroli drogowej!
  "Dla organów" to najobrzydliwszy rusycyzm jaki widziałem w ostatnich dziesięciu latach!!!

 • cztery politki

  Oceniono 32 razy 26

  Jaki jest sens tego rozwiązania jeśli -ponoć również w tym roku - wogole nie trzeba będzie wozić dokumentów. Mam trzymać te pieczątki w domu? Przecież policja sprawdzi sobie wszystko w cepiku.

 • lucusia3

  Oceniono 17 razy 17

  Planuje i zapowiada. Zobaczymy jak wprowadzi.

 • fakej

  Oceniono 17 razy 15

  Niestety Pan minister nie określił do kiedy nastąpi "już niedługo", więc nie bardzo chyba jest się z czego cieszyć.

 • lech2011

  Oceniono 16 razy 14

  dlaczego PILNE ?
  To już ?

 • m33h0w

  Oceniono 12 razy 12

  Kiedyś było więcej miejsca na pieczątki, tylko widocznie komuś to bardzo przeszkadzało.

 • dziadwawelski

  Oceniono 16 razy 12

  Ułatwienie dodatkowy świstek do zabrania ;-))) Na cholerę mi dowód rejestracyjny podczas kontroli ? Cepik pepik czy jak to gó..o zakupione za góry złota się nazywa znowu nie działa ???

 • fruqo3

  Oceniono 26 razy 10

  Logika nakazywałaby zrobić to co w większości cywilizowanych państw, czyli wprowadzić naklejki na tablice rejestracyjne z datą ważności badania technicznego widoczną z daleka.
  Ale tych naklejek nie będzie. Wiecie dlaczego?
  Bo przeciętny pies w radiowozie nie mógłby tak łatwo udawać ze nie widzi braku naklejki lub jej nieważności. A gdyby psy zostały w ten sposób zmuszone do eliminowania z dróg złomu to od razu PiS-owi spadłoby w słupkach wyborczych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX