Nadciągają kolejne upały. Pamiętaj, że za chłodzenie się w aucie możesz dostać mandat

Ostatnie upały dają się mocno we znaki kierowcom. Warto wiedzieć o tym, że chłodzenie się w zaparkowanym samochodzie może być karane mandatem. Może to być 100 albo nawet 300 zł.

Klimatyzacja samochodowa działa dopiero, gdy włączymy silnik. Dlatego w gorące lato widok zaparkowanych aut z pracującymi silnikami nie jest niczym dziwnym. W upalne dni temperatura w kabinie auta stojącego na pełnym słońcu szybko robi się niebezpiecznie wysoka.

Przy okazji wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że takie postępowanie może być ukarane mandatem. Aktualne przepisy przewidują zakaz postoju z włączonym silnikiem. Wyjątkiem jest zatrzymanie pojazdu, ale to zwykle nie trwa dłużej niż minutę.

Wysokość mandatu zależy od oceny policjanta

Jeżeli siedzimy w zaparkowanym samochodzie z pracującym silnikiem, musimy się liczyć z mandatem. Za postój z włączonym silnikiem grozi 100 zł kary. Dyskusja z policjantem nie ma sensu, bo przepisy dają mu możliwość wystawienia jeszcze większego mandatu. Jeśli uzna, że nasz samochód zakłóca ciszę i zatruwa powietrze, może wystawić mandat na 300 zł. Wszystko zależy od humoru policjanta i od tego, jak zakwalifikuje wykroczenie.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.