Nadciągają kolejne upały. Pamiętaj, że za chłodzenie się w aucie możesz dostać mandat

Ostatnie upały dają się mocno we znaki kierowcom. Warto wiedzieć o tym, że chłodzenie się w zaparkowanym samochodzie może być karane mandatem. Może to być 100 albo nawet 300 zł.

Klimatyzacja samochodowa działa dopiero, gdy włączymy silnik. Dlatego w gorące lato widok zaparkowanych aut z pracującymi silnikami nie jest niczym dziwnym. W upalne dni temperatura w kabinie auta stojącego na pełnym słońcu szybko robi się niebezpiecznie wysoka.

Przy okazji wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że takie postępowanie może być ukarane mandatem. Aktualne przepisy przewidują zakaz postoju z włączonym silnikiem. Wyjątkiem jest zatrzymanie pojazdu, ale to zwykle nie trwa dłużej niż minutę.

Wysokość mandatu zależy od oceny policjanta

Jeżeli siedzimy w zaparkowanym samochodzie z pracującym silnikiem, musimy się liczyć z mandatem. Za postój z włączonym silnikiem grozi 100 zł kary. Dyskusja z policjantem nie ma sensu, bo przepisy dają mu możliwość wystawienia jeszcze większego mandatu. Jeśli uzna, że nasz samochód zakłóca ciszę i zatruwa powietrze, może wystawić mandat na 300 zł. Wszystko zależy od humoru policjanta i od tego, jak zakwalifikuje wykroczenie.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Więcej o:
Komentarze (82)
Mandat za używanie klimatyzacji na postoju
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Santin

  Oceniono 104 razy 86

  Rozumiem, że i policjantów to dotyczy. Bo kilka razy miałem możliwośc uczestniczenia w spisywaniu przez panów w służbowym zaparakowanym radiowozie z włączonym silnikiem i klimatyzacją

 • ws1111

  Oceniono 78 razy 32

  jakiś niedouk jest autorem tego tytułu. Mandat można dostać za włączony silnik na postoju głąbie , a nie za klimatyzację. Jak będziesz stał z włączonym silnikiem z autem , które nie ma klimatyzacji, to również dostaniesz mandat tepy nieuku

 • Gość: pikuś

  Oceniono 41 razy 25

  to może policja skontroluje autobusy komunikacji miejskiej nagminnie stojące z włączonymi silnikami na pętlach. Ale tam policji nie uświadczysz, bo są równi i równiejsi wobec prawa.

 • iwanme

  Oceniono 34 razy 14

  Abstrahując już od tego, że ten przepis chyba nie jest specjalnie egzekwowany to jest on na tle przyzwolenia do jazdy aut z wyciętymi dpfami, czy zostawiających za sobą chmury dymu lekko absurdalny.
  Auto na silniku na postoju specjalnie dużo nie spala, ani jakoś wybitnie głośne nie jest (na pewno nie na tle motocykli czy hond z wymontowanymi tłumikami)

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 10

  Jest to przepis całkowicie IDIOTYCZNY, zwłaszcza w odniesieniu do autobusów, bo 10-15 minutowy postój na pętli BEZ włączonej klimatyzacji, zatraca sens używania tego urządzenia w pojeździe, który I TAK na każdym przystanku otwiera jedne lub więcej drzwi, łapiąc porcje ciepłego powietrza.

  Zresztą ta bzdura obowiązuje chyba tylko w Polsce. Np. w Hiszpanii, Włoszech czy w Portugalii, stojący na parkingu czy pętli autobus z włączonym silnikiem w celu zasilania klimatyzacji, jest zjawiskiem NORMALNYM

 • hens

  Oceniono 11 razy 7

  Policjant tylko w dwu przypadkach zastosuje sie do przepisu i będzie dybał na włączony silnik na parkingu. Albo sam siedzi w krzakach bo mu przełożony nakazał zbierac punkty, lub w swoim radiowozie nie posiada klimatyzacji i pot zalewa mu oczy, a wkurw mu nie pozwala myśleć.

 • roland garros

  Oceniono 11 razy 7

  nigdy jeszcze chłodzenie się w aucie nie było karalne!!!!!! co innego to parkowanie z pracującym silnikiem dłużej niż 1 minutę

 • Gość: ?

  Oceniono 5 razy 5

  Cuś tu niedograne. W innych artykułach piszą że milicjanci nie będą wystawiać mandatów - w ramach jakiegoś protestu ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX