Uber Otto - Uber nieoczekiwanie porzuca ambitny projekt

Uber zadecydował o zamknięciu projektu autonomicznego samochodu ciężarowego. Inżynierowie pracujący nad projektem zostali przeniesieni do prac w dziale samochodów osobowych.

Amerykańska firma zamierza poświęcić swoją wiedzę i zasoby na prace przy projektach związanych z autami osobowymi. Wszystko wskazuje na to, że temat autonomicznych ciężarówek nie jest jeszcze na tyle opłacalny.

Historia projektu sięga 2016 roku. Właśnie wtedy Uber zakomunikował po raz pierwszy o projekcie Otto, czyli pierwszej, samosterującej się ciężarówce, która trafiła pod skrzydła Ubera. Niedługo potem firma wysłała autonomiczny transport piwa Budweiser na trasie w Kolorado. Cała akcja była nielegalna, a na dodatek sytuacji zaczął się przyglądać Google.

Niedługo potem władze spółki Waymo oskarżyły Ubera o wykradanie danych. Sprawcą zamieszania był Anthony Levandowski, były inżynier Google, później szef działu autonomicznych pojazdów w Uberze.

Jednak kilka dni po rozpoczęciu sporu firmy osiągnęły porozumienie, a Uber przekazał 245 mln dolarów w udziałach na rzecz Waymo. Druga strona zapewniała, że dopilnuje by Uber nie korzystał z tajemnic handlowych, które mogły zostać wykradzione.

Uber daje pole do popisu dla Tesli – Elon Musk zapowiedział jakiś czas temu projekt autonomicznej ciężarówki Semi. Jednak do spełnienia obietnic w tej kwestii pozostało jeszcze sporo czasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.