Upał spowalnia reakcje kierowcy - czas reakcji wydłuża się nawet o 22 proc.

Upał może znacząco wpłynąć na czas reakcji kierowcy. Podczas długich wakacyjnych podróży dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa

Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie, zmęczenie, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Z przeprowadzonych testów wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22 proc., gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27°C w porównaniu do jazdy przy 21°C.

Należy pamiętać o zachowaniu komfortowych warunków w czasie jazdy, w tym temperatury. Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację, wskazane jest jej użycie w upalne dni. W autach bez takiego udogodnienia powinniśmy korzystać z wentylacji lub uchylać okna - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Francuscy badacze, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów, jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą panującą w nocy. Niewsypany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację i czas reakcji. Sprawia także, że kierujący może błędnie interpretować sygnały - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Według statystyk, od 10 do 15 proc. poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy.

Warto pamiętać, że dni gorące, z temperaturą 25°C lub większą, występują w Polsce aż do września.

Upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie panują wysokie temperatury, a jedynie świeci słońce może być bardzo groźne dla zdrowia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz takiego auta może się bowiem podnieść o 30 stopni. Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia jest niedopuszczalne. Na niewiele zda się uchylenie okna, ponieważ wymiana powietrza w takim przypadku jest niewystarczająca.

W słoneczne i upalne dni należy być szczególnie uczulonym na widok dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w samochodzie. W razie zauważenia takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską.

Źródło: Renault, SVOW, National Institute of Occupational Health, Dania

Więcej o:
Komentarze (2)
Upał spowalnia reakcje kierowcy - czas reakcji wydłuża się nawet o 22 proc.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: chris

    Oceniono 1 raz 1

    Trzeba zawsze być czujnym a w upały to szczególnie. Sam mam klimę w aurisie więc upały mi nie straszne. Ale jak widzę jak ludzie stoją w korkach z otwartymi szybami to aż mi ich autentycznie szkoda. Stoisz w upale i zero chłodzenia. Trzeba bardzo uważać nie tylko na siebie ale i na innych.

  • Gość: lucek

    0

    Upały są straszne, trzerba podwójnie uważać na siiebie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX