Prawo jazdy z Czech bez egzaminów kosztuje 700 zł. Można za nie trafić na 5 lat za kratki

Piotr Kozłowski
Prawo jazdy bez egzaminu? Brzmi kusząco. Niedawno oferowano dokumenty z Ukrainy, teraz na topie są Czechy. Sęk w tym, że bez odbycia kursu i egzaminu nie można legalnie prowadzić samochodu.

Już sama nazwa domeny, która niedawno pojawiła się w sieci, sugeruje, że nie mamy do czynienia z pośrednikami pomagającymi uzyskać czeskie prawo jazdy. Właściciele witryny nie kryją, że chodzi o zakup uprawnień. Z treści na stronie dowiadujemy się, że prowadzi ją grupa aktywistów, którzy nie popierają aktualnego systemu w Polsce.

- Żyjemy w wolnym kraju, dlatego każdy obywatel Polski powinien mieć prawo do posiadania prawa jazdy. Polskie WORD-y i urzędy zdzierają z nas tylko kasę, egzaminatorzy zamiast pomagać w uzyskaniu prawa jazdy, celowo oblewają egzaminy, nabijając sobie przy tym kieszenie - czytamy na stronie.

Prawo jazdy z Czech bez egzaminu - jak ma to działać

Wystarczy mail, dane osobowe, adres zamieszkania, na który ma zostać dostarczone prawo jazdy i przelew w wysokości 700 zł. Nie trzeba składać wniosków, odbywać szkolenia, zdawać egzaminów. Prawo jazdy ma być dostarczone po około 3 tygodniach. Jak to możliwe? "Aktywiści" załatwiają formalności dzięki "uprzejmości naszych południowych sąsiadów". Takie prawo jazdy jest zatem albo wynikiem łapówki, albo zwyczajnie podrobionym dokumentem. Właściciele strony zapewniają, że można je zamienić w urzędzie na polski dokument.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Co grozi za jazdę na z podrobionym prawem jazdy

Jeśli firma w ogóle wyśle zamówione prawo jazdy, staniemy się posiadaczami dokumentu podrobionego lub pochodzącego z nielegalnego źródła. Urzędnicy i policjanci drogówki doskonale wiedzą, jak odróżnić podrobione prawo jazdy od oryginalnego. Za posługiwanie się fałszywym dokumentem grozi w Polsce kara do 5 lat więzienia. Drogówka wystawi też mandat w wysokości 500 zł za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Czeskie prawo jazdy bez egzaminu - uwaga na oszustów

Oferta na czeskie prawo jazdy wydaje się wyjątkowo kusząca, bo koszt to jedynie 700 zł. Ukraińskie prawa jazdy, o których niedawno pisaliśmy, były znacznie droższe. Na stronie "aktywistów" możemy wyczytać mnóstwo pozytywnych komentarzy podobno od zadowolonych klientów. Pochodzą one jednak z fikcyjnych facebookowych kont.

Bez względu na to, w którym kraju ubiegamy się o prawo jazdy, musimy zdać egzamin państwowy. Jeśli jakakolwiek firma oferuje uzyskanie dokumentu bez konieczności wychodzenia z domu, możemy mieć pewność, że dokument pochodzi z nielegalnego źródła.

Więcej o:
Komentarze (36)
Prawo jazdy z Czech bez egzaminów - nowy przekręt "aktywistów"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ss85

  Oceniono 45 razy 27

  Żyjemy w wolnym kraju więc każdy obywatel powinien mieć też prawo pilotować samoloty liniowe oraz prowadzić pociągi Intercity bez żadnych ograniczeń? Debilizm do potęgi korwińskiej...

 • mvoda

  Oceniono 11 razy 9

  Trzeba być debilem żeby uwierzyć w te brednie i wysłać komuś 700 PLN.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 10 razy 8

  Ile zarabują dyrektorzy word-ów , ile egzaminatorzy jak aplikować na takie stanowisko ?
  ps. mamy najtrudniejsze egzaminy w europie i najgorszych kierowców którzy teoretycznie potrafią tyłem po łuku wjechać do garażu a zachować się na drodze już nie ...

 • hrabia_wronski

  Oceniono 12 razy 8

  Dotychczasowe doswiadczenia sa takie, ze w Polsce mogl powstac caly system korupcyjny zwiazany z prawem j azdy I Rzad to moim zdaniem toleruje .

 • eligiusz_podchrapek

  Oceniono 24 razy 6

  Nie mogę zrozumieć, jak można mieć problem ze zdaniem prawa jazdy... jak nawet za pierwszym razem coś nie wyjdzie, to za drugim razem to już nie powinno być problemu. Jak ktoś zdaje 10 razy i wciąż nie może zdać, to możne naprawdę nie powinien siadać za kółko...

 • Gość: oXo

  Oceniono 7 razy 5

  Podawać dane osobowe komuś, kto istnieje jedynie w Internetach.. gratuluję bystrości tym, którzy się na to skusili.

 • szybka.konopia

  Oceniono 5 razy 5

  "Polskie WORD-y i urzędy zdzierają z nas tylko kasę"
  "Wystarczy (...) przelew w wysokości 700 zł"
  Czyli chodzi o to, kto ma zdzierać tą kasę?

 • wielkioprawca

  Oceniono 4 razy 4

  A po cholerę kupować fałszywki z Czech. Tam prawo jazdy robi sina normalnych zasadach, a zdawalność wynosi ponad 90 %. Firmy organizują tam dla Polaków tłumaczy, noclegi i wszystko co niezbędne. Każdy może jechać robić kurs i zdać tam egzamin prawa jazdy.
  Olać tą WORDowesk mafię. Szkoda naszcza dzieci i tych wszystkich nerwów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX