Prawo jazdy z Czech bez egzaminów kosztuje 700 zł. Można za nie trafić na 5 lat za kratki

Piotr Kozłowski
Prawo jazdy bez egzaminu? Brzmi kusząco. Niedawno oferowano dokumenty z Ukrainy, teraz na topie są Czechy. Sęk w tym, że bez odbycia kursu i egzaminu nie można legalnie prowadzić samochodu.

Już sama nazwa domeny, która niedawno pojawiła się w sieci, sugeruje, że nie mamy do czynienia z pośrednikami pomagającymi uzyskać czeskie prawo jazdy. Właściciele witryny nie kryją, że chodzi o zakup uprawnień. Z treści na stronie dowiadujemy się, że prowadzi ją grupa aktywistów, którzy nie popierają aktualnego systemu w Polsce.

- Żyjemy w wolnym kraju, dlatego każdy obywatel Polski powinien mieć prawo do posiadania prawa jazdy. Polskie WORD-y i urzędy zdzierają z nas tylko kasę, egzaminatorzy zamiast pomagać w uzyskaniu prawa jazdy, celowo oblewają egzaminy, nabijając sobie przy tym kieszenie - czytamy na stronie.

Prawo jazdy z Czech bez egzaminu - jak ma to działać

Wystarczy mail, dane osobowe, adres zamieszkania, na który ma zostać dostarczone prawo jazdy i przelew w wysokości 700 zł. Nie trzeba składać wniosków, odbywać szkolenia, zdawać egzaminów. Prawo jazdy ma być dostarczone po około 3 tygodniach. Jak to możliwe? "Aktywiści" załatwiają formalności dzięki "uprzejmości naszych południowych sąsiadów". Takie prawo jazdy jest zatem albo wynikiem łapówki, albo zwyczajnie podrobionym dokumentem. Właściciele strony zapewniają, że można je zamienić w urzędzie na polski dokument.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Co grozi za jazdę na z podrobionym prawem jazdy

Jeśli firma w ogóle wyśle zamówione prawo jazdy, staniemy się posiadaczami dokumentu podrobionego lub pochodzącego z nielegalnego źródła. Urzędnicy i policjanci drogówki doskonale wiedzą, jak odróżnić podrobione prawo jazdy od oryginalnego. Za posługiwanie się fałszywym dokumentem grozi w Polsce kara do 5 lat więzienia. Drogówka wystawi też mandat w wysokości 500 zł za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Czeskie prawo jazdy bez egzaminu - uwaga na oszustów

Oferta na czeskie prawo jazdy wydaje się wyjątkowo kusząca, bo koszt to jedynie 700 zł. Ukraińskie prawa jazdy, o których niedawno pisaliśmy, były znacznie droższe. Na stronie "aktywistów" możemy wyczytać mnóstwo pozytywnych komentarzy podobno od zadowolonych klientów. Pochodzą one jednak z fikcyjnych facebookowych kont.

Bez względu na to, w którym kraju ubiegamy się o prawo jazdy, musimy zdać egzamin państwowy. Jeśli jakakolwiek firma oferuje uzyskanie dokumentu bez konieczności wychodzenia z domu, możemy mieć pewność, że dokument pochodzi z nielegalnego źródła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.