Na autostradzie w Polsce pojawił się pierwszy fotoradar

Tego można było się spodziewać. Walka z nadmierną prędkością przeszła na kolejny etap. Na jednej z autostrad pojawił się fotoradar, który będzie wyłapywać kierowców łamiących przepisy.

Radar na autostradzie pojawił się na dolnośląskim odcinku autostrady A4 przy węźle Sośnica, gdzie droga krzyżuje się z autostradą A4. Na razie zamontowano tylko jeden fotoradar, ale jeśli się sprawdzi to dołączą do niego kolejne, również na innych odcinkach autostrad.

To jeszcze nie koniec pułapek na kierowców. Trwają prace nad montażem odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A4 na zachód od Wrocławia. Kierowcy znajdą się tam pod nadzorem kamer na 20-kilometrowym odcinku.

Węzeł autostradowy w Gliwicach. Tu krzyżują się A4 i A1Węzeł autostradowy w Gliwicach. Tu krzyżują się A4 i A1 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Niewykluczone, że fotoradary na stałe zagoszczą na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Okazuje się, że prędkość 140 km/h nie dla każdego kierowcy jest wystarczająca i wielu jeździ znacznie szybciej.

Więcej o:
Komentarze (111)
Na autostradzie w Polsce pojawił się pierwszy fotoradar
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 51 razy 45

  "Radar na autostradzie pojawił się na dolnośląskim odcinku autostrady A4 przy węźle Sośnica, gdzie droga krzyżuje się z autostradą A4"
  ... Autostrada A4 krzyżuje się z Autostradą A4... ciekawe ale czy możliwe
  Gliwice z dzielnicą Sośnice leżą w dolnośląskim... geografia Polski to jednak trudna sprawa

 • asperamanka

  Oceniono 56 razy 32

  Dość często korzystam z A2 między Warszawą a Łodzią i odcinkowy pomiar prędkości jest niezbędny właśnie tam. Droga jest zapchana ponad miarę, a co chwilę jakiś Janusz prżedstawiciel fabryki szpadli w swojej Fabii całą mocą trzech cylindrów ściga się z Sebastianem wytwórcą zniczy prującym swoim BMW 524 rocznik 1987 jakby chciał zostać własnym klientem. Do tego jeszcze co jakiś czas trafia się wypasione Porsche albo inne Ferrari z którego właściciel wyjął ogranicznik do 250 km/godz.

  Jazda na zderzaku i poganianie światłami to tu norma, slalom między prawym a lewym pasem też, do tego sznur tirów wyprzedzających się mimo zakazu, i efekty są. Karambole po kilka razy dziennie.

 • Gość: Myslacy

  Oceniono 33 razy 27

  Czy ktos rozumny czyta te newsy przed publikacja? Wezel Sosnica na Dolnym Slasku? Od kiedy A4 krzyzuje sie z A4?
  Choc troche szacunku dla czytelnikow prosimy.

 • adolfiutin11

  Oceniono 39 razy 23

  Wielu??? Jechałem ostatnio A4 Kraków Katowice z prędkością ok. 130 km/h. Prawie wszyscy mnie wyprzedzali (oprócz ciężarowych) i to z taką prędkością, że śmiało można powiedzieć 180-200 km/h :(

 • sila

  Oceniono 17 razy 15

  NA dolnym ślasku gdzie a4 krzyżuje się z a4... więcej nie trzeba czytać.

 • Gość: Jan

  Oceniono 35 razy 15

  Znając kierowców będą hamować do 50 bo fotoradar! Na Wisłostradzie korek generuje fotoradar na ograniczenie do 70 przy którym większość przejeżdża z prędkością 40 km/h. A potem dzida do tynelu 90.

 • Gość: OloHanys

  Oceniono 16 razy 14

  To pisał jakiś uczniak, który nie zna geografii, a do tego myli Górny Śląsk z Dolnym !!! (Sic). To skrzyżowanie A1 z A4 dla ścisłości.

 • a.ba

  Oceniono 16 razy 12

  A4 na zachód od Wrocławia - odcinkowy pomiar na 20km. Tam maksymalna prędkość to 110 km/h ( brak pasa awaryjnego) a przy zjazdach jeszcze mniej czyli średnia maks 100km/h - będzie najwolniejsza autostrada w Polsce. Ale na tym odcinku wypadki sa kilka razy w tygodniu - (całkiem spory cmentarzyk). Główna przyczyna wypadków to jazda "na zderzaku" - przy "stówce" nikt nikogo nie będzie poganiał - to chyba jedyne rozwiązanie do czasu dobudowania pasów ruchu (czyli na 100 lat).

 • matts06

  Oceniono 39 razy 11

  I bardzo dobrze. Fotoradary są jak najbardziej potrzebne, skoro polscy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Do tego trzeba dołożyć dużo wyższe mandaty za przekroczenie prędkości, tak jak na Zachodzie. Niech wreszcie łamanie przepisów, będzie odpowiednio karane, może wreszcie kierowcy nauczą się przestrzegać przepisów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX