Nowe Audi Q3 - wiemy już wszystko o drugiej generacji kompaktowego SUV-a

Filip Trusz
Audi kontynuuje szeroko zakrojoną ofensywę modelową. Po niedawnych premierach przyszedł teraz czas na zupełnie nowe Audi Q3. Jakie nowości przynosi druga generacja Audi Q3?

Nowe Audi Q3 mierzy 4485 mm długości, jest więc dłuższe od poprzedniej generacji o 97 mm. Zwiększy się także szerokość do 1849 mm (+18 mm). Jednocześnie SUV został obniżony o 5 mm, do 1585 mm. Audi podkreśla, że o 78 mm powiększono rozstaw osi (do 2681 mm), co zapewniło więcej miejsce we wnętrzu pod względem swobody kolan, głowy i łokci. Stylistycznie model stał się ostrzejszy i znacznie nowocześniejszy.

Tylną kanapę można przesuwać o 150 mm do przodu i do tyłu. Jej oparcie, podzielone na trzy części w stosunku 40:20:40, ma możliwość pochylenia w siedmiu stopniach.

W zależności od pozycji tylnej kanapy i ustawienia jej oparć, bagażnik ma pojemność 530 lub 675 l. Ze złożonymi oparciami, pojemność wynosi 1525 l. Powierzchnię bagażową można regulować na wysokość, w trzech poziomach.

Audi Q3 2018Audi Q3 2018 fot. Audi

Wnętrze nowego Audi Q3

Co ciekawe, w mocno odświeżonym i unowocześnionym wnętrzu standardem będą tzw. wirtualne zegary, czyli 10,25-calowy ekran (za dopłatą może mieć 12,3 cala) przed oczami kierowcy, który zastępuje klasyczne zegary. Kierowca zarządza nim i dostosowuje do swoich potrzeb z poziomu przycisków na kierownicy. Wirtualny kokpit dopełnia duży ekran dotykowy w konsoli centralnej o przekątnej 8,8 cala.

W przeciwieństwie do najwyższych modeli z Ingolstadt w kompaktowym SUV-ie pozostawiono panel sterowania klimatyzacją z przyciskami i pokrętłami. Nie zniknęło także pokrętło do regulacji głośności. Sam projekt kabiny to, to do czego Audi zdążyło nas przyzwyczaić - elegancki, przyjemny dla oka minimalizm i dbałość o szczegóły.

Nowy system multimedialny MMI zapewnia stały dostęp do Internetu i rozbudowane usługi typu connect. Za nagłośnienie wyższych wersji dbać będzie audio dopracowane przez ekspertów z Bang & Olufsen.

Audi Q3 2018Audi Q3 2018 fot. Audi

Najciekawsze systemy wsparcia nowego Audi Q3:

 • adaptacyjny asystent jazdy, łączy on funkcje adaptacyjnego asystenta prędkości, asystenta jazdy w korkach i asystenta toru jazdy,
 • ostrzeżenie przed zmianą pasa ruchu,
 • asystent parkowania,
 • asystent ruchu poprzecznego z tyłu,
 • cztery kamery otoczenia,
 • system ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu Audi pre sense front,
 • ostrzeżenie przed opuszczeniem toru jazdy.

Audi Q3 2018Audi Q3 2018 fot. Audi

Jednostki napędowe nowego Audi Q3

Na premierę nowe Audi Q3 będzie dostępne w czterech wersjach silnikowych: trzech benzynowy i jednej wysokoprężnej. Zaczynamy od benzynowych jednostek TFSI. Każda z nich została wyposażona w filtr cząstek stałych.

 • Audi Q3 35 TFSI - 1.5 o mocy 150 KM i 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
 • Audi Q3 40 TFSI - 2.0 o mocy 190 KM i 320 Nm
 • Audi Q3 45 TFSI - 2.0 o mocy 230 KM i 350 Nm.

Bazowa benzyna dostępna jest z napędem na przód i skrzynią S-tronic oraz skrzynią ręczną, która do oferty dołączy z czasem. Za to nowe Q3 z 2.0 TFSI w standardzie mają siedmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów S tronic i stały napęd na cztery koła quattro.

Diesel na razie będzie jeden:

 • Audi Q3 35 TDI - 2.0 o mocy 150 KM i 340 Nm.

Na początek będzie dostępne z manualną skrzynią biegów i napędem na cztery koła quattro. Nieco później klient będzie miał możliwość zamówienia automatycznej skrzyni biegów S tronic w połączeniu z napędem na przednią oś. W najbliższej przyszłości do oferty dołączy 190-konna wersja silnika 2.0 TDI.

Audi Q3 2018Audi Q3 2018 fot. Audi

Właściwości jezdne nowego Audi Q3

Inżynierowie podkreślają, że chcieli zachować sportowy charakter modelu, a przy tym poprawić komfort jazdy. Przednia oś kompaktowego SUV-a to klasyczne kolumny McPhersona, oś tylna z kolei to złożona struktura czterowahaczowa.

W opcjach znajdziemy zawieszenie z systemem kontroli tłumienia, w którym czujniki mierzą ruchy wszystkich czterech kół oraz przyspieszenie wzdłużne i poprzeczne. Charakterystyka pracy amortyzatorów jest dopasowywana do warunków nawierzchni i do sytuacji na drodze. Dla szukających ostrzejszego SUV-a przygotowano zawieszenie sportowe.

W nowym Q3 nie zabraknie oczywiście wyboru trybu jazdy Audi drive select z 6 trybami: auto, comfort, dynamic, offroad, efficiency i individual. Ustawienia wpływają na pracę m.in. silnika, skrzyni, układu kierowniczego i zawieszenia.

Audi Q3 2018Audi Q3 2018 fot. Audi

Kiedy nowe Audi Q3 wejdzie do sprzedaży?

Niemcy nie zamierzają zwlekać z rozpoczęcie sprzedaży. Ta rozpocznie się już na jesieni.

Jest jeszcze za wcześnie, żeby rozmawiać o cenach, ale w pierwszej informacji prasowej podano już wyposażenie standardowe nowego Audi Q3. Standardowo kompaktowy SUV będzie wyposażony m.in. w:

 • cyfrową deskę rozdzielczą,
 • radio MMI z Bluetooth,
 • kierownicę wielofunkcyjną,
 • klimatyzację,
 • reflektory diodowe,
 • tylną kanapę z możliwością przesuwania do przodu,
 • system ostrzegania przed opuszczeniem toru jazdy,
 • system ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu Audi pre sense front,
 • czujnik światła/deszczu,
 • regulowany limiter prędkości.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.