Autonomiczne taksówki od Boscha i Daimlera

Koncerny Daimler i Bosch planują uruchomić w Kalifornii niewielką flotę darmowych, autonomicznych taksówek. Znamy pierwsze założenia tego projektu.

Prace nad projektem autonomicznych taksówek ruszyły już w 2017 roku. Firma dysponuje zgodą na testy w Niemczech, Chinach i USA, ale pierwsze samochody wyjadą na drogi miasta w stanie Kalifornia już w drugiej połowie 2019 roku.

Inżynierowie niemieckich firm pracują nad algorytmami sztucznej inteligencji, które będą uruchamiane na komputerach od firmy Nvidia. Amerykański gigant z branży komputerowej dostarczał już takie rozwiązania dla takich firm jak Baidu i Roborace. Inżynierowie szacują, że przepływ danych w autonomicznym samochodzie wyniesie setki miliardów obliczeń na sekundę – to tak jakby połączyć ze sobą kilka Mercedesów Klasy S.

Zarówno Daimler jak i Bosch nie zdradzają szczegółów na temat liczby samochodów oraz osób zaangażowanych w ten projekt. Uwe Keller z koncernu Daimler, odpowiedzialny za systemy autonomicznej jazdy zdradził tylko, że podczas testów wykorzystywano Mercedesy Klasy S i B, ale jeszcze nie podjęto decyzji, który z modeli będzie wykorzystany w projekcie pilotażowym.

Prototypowe pojazdy będą wyposażone w zestaw kamer, radarów, lidarów i czujników ultradźwiękowych. Klienci będą mogli korzystać z usługi dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji. Niemieckie firmy chcą w ten sposób sprawdzić, czy uda się skutecznie zaimplementować autonomiczną technologię w sieć transportu publicznego.

Więcej o: