Rząd szykuje podwyżki za przegląd i wysokie kary

Opłata jakościowa doliczana do przeglądów i wyższa kara za brak obowiązkowego badania technicznego w terminie - to jedne ze zmian przygotowywanych przez rząd w pracach nad nowelizacją systemu kontroli technicznych pojazdów.

Dziennik Gazeta Prawna poinformował o postępie prac w Ministerstwie Infrastruktury w temacie wprowadzenia do polskiego systemu prawnego regulacji wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie okresowych przeglądów technicznych pojazdów.

Przepisy dostosowane do unijnych wymogów mają ukrócić takie praktyki jak np. usuwanie filtra cząstek stałych. Żeby system kontroli wykrywał takie nieścisłości, najpierw muszą być odpowiednio wyszkoleni diagności. Stacje kontroli pojazdów muszą zostać zmodernizowane i lepiej wyposażone. Lepiej funkcjonujący system pozwoli wyeliminować z dróg jeżdżące wraki, co wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Żeby zapewnić finansowanie nowego systemu, projekt ustawy zakłada opłatę w wysokości 4 zł od każdego badania - oczywiście z kieszeni kierowcy. Kwota będzie doliczana do rachunku za przegląd, bez względu na rodzaj pojazdu.

Żeby skuteczniej zmusić kierowców do wykonywania obowiązkowych przeglądów, w projekcie ustawy przewidziano podwyższenie opłaty za badanie o 60 proc. w przypadku przekroczenia terminu ważności. Opłata sankcyjna będzie naliczana po upływie 45 dni od zakończenia ważności badań.

Więcej o:
Komentarze (144)
Badanie techniczne po terminie - kary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • piemar1956

  Oceniono 128 razy 108

  Myślicie ,że ludzie jeżdżą tymi złomami z zamiłowania do nich?
  Nie,z biedy.

 • Gość: HWDPolsce

  Oceniono 168 razy 102

  przecież żyjemy w PL. czyli gownianym kraju:
  dla porównania :
  - zarobki zwykłego przeciętnego polaka to ~2.5 tys zł
  -zarobki zwykłego przeciętnego niemca to ~2.5 tys euro ( czyli 10tys zł)
  czyli zwykły niemiec za swoje 6 wypłat może kupić sobie nowe auto z salonu
  - a zwykły polak za 6 wypłat kupi sobie 15letni szrot..
  a przypomne że ceny artykułów codziennego użytku są praktycznie w takich samych cenach.... żywność chemia paliwo..itd
  PO PROSTU POLSKA TO GOWNIANY I ZACOFANY KRAJ......... DLATEGO 2 MLN LUDZI WYJCHAŁO ZA GRANICE ZA GODNYM ŻYCIEM...

 • adamtko

  Oceniono 87 razy 67

  Ja bym jeszcze prosił o przyjęcie zasady, że jak zgłoszę się do miesiąca PRZED terminem badania to diagnosta wpisuje następną datę za rok od poprzedniego badania, a nie od daty badania.

 • Gość: robol

  Oceniono 56 razy 52

  To " kierowcy " czyli ludzie powodują wypadki, a nie dziesięcioletni Fiat, Ford czy Opel itp. itd. i tego się trzymajmy !!! Nie wyedukowani bez praktyki i szaleni ludzie siedzący za kierownicami to największe niebezpieczeństwo na drodze, a dodając do tego alkohol, narkotyki i telefon przy uchu, to K A T A S T R O F A !!!

 • justas32

  Oceniono 108 razy 52

  Nie istnieją ŻĄDNE badania pokazujące że przyczyną wypadków w Polsce jest wysoki wiek samochodów !!! Nie ma takiej zależności ? Po co to robić ? PIS chce wku...wić biedniejszych kierowców - i przy wyborach dostanie za to po łapach ...

 • P L

  Oceniono 62 razy 52

  A jak samochód jest nieużywany z powodu odbudowy przez 3 lata? Wyrejestrować czasowo się nie da.:)

 • Gość: ReKult

  Oceniono 57 razy 51

  Proponuje również wyższe kary dla kierowców nowych aut, limuzyn VIP i rządówek którzy powodują kolizje i wypadki oraz traktują pozostałych kierowców jak gorszy sort.

 • Gość: gość

  Oceniono 57 razy 49

  "Lepiej funkcjonujący system pozwoli wyeliminować z dróg jeżdżące wraki co wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym". No to sprawdzamy statystyki Policji a tam okazuje się, że wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdów jest w ciągu roku mniej więcej kilkadziesiąt, czyli tyle co nic.

 • Gość: Wih

  Oceniono 38 razy 36

  jeśli dyrektywa unii wymaga to co zrobić? Może przegląd co dwa lata tak jak w innych krajach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX