Co oznaczają kolorowe kropki na oponach? To podpowiedź, jak prawidłowo założyć oponę

Na większości nowych opon, na ich zewnętrznej stronie można zaobserwować kolorowe kropki. Ich barwy są różne. Co oznaczają i po co się je stosuje?

Proces produkcyjny opony jest długi i bardzo zaawansowany technologicznie. Guma musi przejść mnóstwo rozmaitych testów, a na koniec kontrolę jakości. By uzyskać homologację, sprawdza się wyważenie i wycentrowanie ogumienia. Jak pokazuje praktyka, idealne wyważenie jest niemal nieosiągalne.

Po co stosuje się kolorowe kropki na oponach?

W związku z tym, w miejscu, gdzie wychylenie zmiennej siły promieniowej jest maksymalne lub minimalne, niektórzy producenci umieszczają kropki. To wskazówka dla wulkanizatora, jak umieścić oponę na feldze względem wentyla. Tym samym, fachowiec może ograniczyć stosowanie ciężarków lub pasków wyważających.

Dodatkowo, kolorowa kropka jest również swego rodzaju atestem koncernu oponiarskiego i zielonym światłem dla podróży do centrów dystrybucyjnych i następnie punktów handlowych.

W kwestii oznaczeń opon kropkami nie ma reguły

Producenci nie muszą stosować na oponach oznaczeń w formie kolorowej kropki. W związku z tym, niektórzy unikają tego rozwiązania, inni wykorzystują w tym celu na przykład trójkąty, a inni „stemplują” według własnego uznania.

Najczęściej na oponach znajdziemy żółte, białe, czerwone lub zielone znaki graficzne. Bridgestone zaznacza żółtą barwą najlżejsze, a czerwoną najcięższe miejsce na oponie. Yokohama i wiele japońskich, koreańskich oraz europejskich koncernów, białą kropką informuje dystrybutora o pomyślnym przejściu testów jakościowych.

Czasem poszczególne kolory nie mają żadnej wartości dla użytkownika. Są jedynie wewnętrznym kodem funkcjonującym w fabryce i wykorzystywanym przez pracowników do przekazywania informacji.

Kropki na felgach

Coraz częściej spotyka się też okrągłe, kolorowe oznaczenia na felgach. Wynika to z faktu, że koncerny oponiarskie zacieśniają współpracę z tymi samochodowymi.

Globalne firmy wspólnie opracowują produkty, by optymalizować jakość. Tym samym, przynajmniej w teorii, klient otrzymuje lepiej dopasowany zestaw.

Dotyczy to przede wszystkim ogumienia i obręczy trafiających do samochodu na pierwszy montaż. Cel jest prosty. Lepsze właściwości jezdne w autach nacechowanych sportem oraz tych specjalistycznych, użytkowanych w trudnych warunkach.

Przeczytaj także: Najbardziej i najmniej awaryjne samochody do 10 tys. zł

Czy kierować się przy wyborze opon kolorem kropek?

Brak kolorowej kropki w żadnym wypadku nie dyskwalifikuje danej opony.

Dla użytkownika ich znacznie jest znikome. Wielu wulkanizatorów także nie jest w stanie trafnie określić ich funkcji. Liczy się odpowiednie wyważenie, a także stosowne certyfikaty będące gwarantem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Więcej o:
Komentarze (15)
Kolorowe kropki na oponach. Co oznaczają?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Marko Markus

  Oceniono 12 razy 6

  Pracuję w centrom logistycznym Michelin w Olsztynie więc wydaje mi się że jestem osobą kompetentną i powinienem zając głos w tej sprawie, z owego centrum logistycznego opony z kropkami są wysyłane WYŁĄCZNIE na pierwszy montaż, a sama kropka jest punktem odniesienia dla maszyny która zakłada ją na felgę

 • Gość: Zeglarz

  0

  przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich

 • Gość: Szym

  0

  Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.

 • robsonik1313

  0

  Po jakiego wała ta muzyczka zagłuszająca dialog ?!

 • Gość: klm

  Oceniono 7 razy -1

  arykuł z dupy

 • 162tony

  Oceniono 12 razy -2

  Jedno porządne hamowanie albo trochę błota na feldze i całe wyważenie, kropki, trójkąciki i inne wymysły idą w pixxxdu,

 • Gość: HWDPolsce

  Oceniono 14 razy -14

  nigdy nie widziałem kropek na oponach, ponieważ nigdy w życiu nie kupiłem nowych opon.......... bo jestem zwykłym polakiem który zarabia ~2,5tys zł ......... i mnie nie stać na nowe opony....... W PRZECIWIEŃSTWIE DO ZWYKŁEGO NIENCA KTÓRY ZARABIA ~2.5TYS EURO (10 TYS ZL)..........I STAĆ GO NA NOWE AUTO I NA NOWE OPONY........ DLATEGO PLUJE NA TĄ GOWNIANA BIAŁO-CZERWONA FLAGE .... MIESZKAM W DZIADOWSKIM KRAJU...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX