Międzynarodowe prawo jazdy. Kiedy należy je wyrobić?

Podczas zagranicznych podróży zdarza nam się korzystać z samochodu. W jakich sytuacjach międzynarodowe prawo jazdy okaże się niezbędne i jak wyrobić taki dokument?

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy jest odpisem, urzędowym tłumaczeniem krajowego dokumentu na wybrane języki obce. Kierowcom starszej daty zakręci się łezka w oku, bowiem przypomina formatem prawo jazdy sprzed trzech, czterech dekad.

To papierowa, szara książeczka ważna jedynie w parze z krajowym prawem jazdy. Taki komplet należy okazać przy ewentualnej kontroli drogowej. Ustawodawca określił ważność międzynarodowego prawa jazdy na okres nie dłuższy, niż trzy lata.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Urzędowe procedury wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy są dość proste. Stosowny wniosek można pobrać z internetu (www.obywatel.gov.pl) lub we właściwej komórce urzędu miasta.

Istotne, by wskazać odpowiedni wzór (Konwencja Genewska lub Wiedeńska). W razie wyrabiania dwóch odpisów, należy dołączyć do dokumentów dwa zdjęcia (3,5x4,5 cm), ważne, polskie prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, a także potwierdzenie urzędowej opłaty. W przypadku jednego egzemplarza, wynosi 35,50 zł.

Przeczytaj także: Uprawnienia straży granicznej względem kierowców

Ile trwa wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy zazwyczaj trwa kilka godzin. W większości przypadków, możliwy jest zatem odbiór jeszcze tego samego dnia. Niemniej, ustawodawca przewidział 3 dni robocze na uporanie się z urzędniczą machiną od daty złożenia w urzędzie potwierdzenia opłaty.

Jeśli urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy, można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie należy złożyć w starostwie powiatowym, które odmówiło wydania prawa jazdy.

Przeczytaj także: Zarysowałeś komuś auto i odjechałeś? Może cię to słono kosztować

Kiedy może się przydać międzynarodowe prawo jazdy?

Na polskim prawie jazdy bez problemu możemy się poruszać po terenie Unii Europejskiej. Polski dokument uprawnia również do prowadzenia pojazdu na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein).

Za to międzynarodowe prawo jazdy przyda się podczas wojaży poza Europą, zwłaszcza w krajach nieposługujących się alfabetem łacińskim. Honorowane jest w państwach, które podpisały Konwencję Wiedeńską lub Genewską.

Należą do nich między innymi republiki dawnego Związku Radzieckiego, Zjednoczone Emiraty Arabskie, wiele krajów Ameryki Północnej, Łacińskiej i Południowej, znaczna część Afryki, a także Bliskiego Wschodu.

Przeczytaj także: Czy policjant po cywilu może zatrzymać kierowcę do kontroli?

Jeśli wybieramy się do któregoś z krajów poza Europą, który nie wymaga od zagranicznych kierowców posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a chcemy wynająć na miejscu pojazd, warto i tak sprawdzić regulaminy wypożyczalni.

Może się okazać, że lokalny przedstawiciel nie udostępni na czas urlopu pożądanego pojazdu bez okazania stosownego dokumentu. Takie informacje powinny znajdować się na stronie internetowej danej firmy.

Jeśli ich nie ma, polecamy kontakt z konsultantem, by uniknąć rozczarowania na miejscu. Zazwyczaj wystarczy wysłanie maila lub wypełnienie formularza kontaktowego w internecie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.