Małe tablice rejestracyjne - koszty i zasady wyrabiania

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami Ministerstwa Infrastruktury w polskich urzędach można już wyrobić małe tablice rejestracyjne. Rozporządzenie weszło do życia z początkiem lipca, a na ulicach możemy już spotkać pierwsze samochody z nowym formatem tablic.

Dotychczasowy standard tablic rejestracyjnych obejmował dwa formaty (520mm x 144 mm oraz 305 mm x 214 mm), które pasowały do aut sprzedawanych w Europie. Problem pojawiał się w momencie, gdy chcieliśmy je zamontować w samochodzie sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych.

Wnęka w zderzakach nie pozwalała w estetyczny sposób zamontować tablic wydawanych przez polskie urzędy.

Dlatego nowe rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury ustaliło dodatkowy format tablic, które będą pasowały także do aut spoza Europy. Tablice w amerykańskim (315 x 114 mm) lub japońskim (330 mm x 165 mm) rozmiarze z formatem numerów skróconym do 4 znaków wyglądają na pierwszy rzut oka jak skrócona wersja tradycyjnych "blach".

Małe tablice rejestracyjne - zasady wyrobienia

Zmniejszone tablice mają inną numerację, dlatego w przypadku chęci ich zainstalowania na pojeździe, trzeba przerejestrować samochód i wymienić obie tablice, naklejkę na szybę, dokumenty pojazdu, a na koniec poinformować o dokonanej zmianie ubezpieczyciela.

Na tą chwilę każdy właściciel samochodu może wnioskować o skróconą tablicę i nie trzeba udowadniać, że auto ma nietypowe zderzaki. Rozporządzenie nie przewiduje możliwości zamówienia małych tablic indywidualnych, tak jak ma to miejsce w przypadku tablic stosowanych dotychczas.

Przeczytaj także: Indywidualne tablice rejestracyjne. Koszty i zasady wyrobienia

Małe tablice rejestracyjne - koszty

Forma numerów powoduje ograniczenia - na każde województwo przypadnie tylko 17379 tablic. Opłata za mniejsze tablice wraz z kartą pojazdu wynosi 256 zł, a p przypadku gdy auto ma już wydaną kartę pojazdu, rejestracja kosztuje 180,50 zł.

Więcej o:
Komentarze (7)
Małe tablice rejestracyjne - koszty i zasady wyrabiania
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 11 razy 7

  Z plusów, nowe tablice mają tylko wyróżnik województwa, bez miasta.
  Minusów jest więcej. Tablice są oczywiście za małe do wnęk amerykańskich, bo są niższe niż pionowy rozstaw śrub. Zamontować się da, ale zwykle będzie wyglądało to gorzej niż tablica dwurzędowa.
  Największym problemem może się stać bardzo mała liczba kombinacji - tylko trzy znaki oprócz wyróżnika województwa co daje bodaj 31^3 kombinacji na województwo. Jeżeli tablice staną się ulubionym elementem wieśtuningu (a są do tego wszystkie przesłanki - przy rejestracji "nowego" pełnoletniego BMW koszt będzie taki sam jak zwykłych, będą pasowały do wnęki, mniej zasłaniały piękne auto i będą łatwiejsze do zapamiętania, no i nie będą wskazywały na prowincjonalne miejsce rejestracji), to kombinacji zabraknie bardzo szybko.

 • Gość: maciek

  0

  Autor nie zapoznając się z rozporządzeniem wprowadza w błąd czytelnika twierdząc, że nie trzeba udowadniać, że pojazd nie ma miejsca na umieszczenie standardowych tablic.
  Par. 2 Rozporządzenia MIiB mówi:
  " 3. W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku
  o rejestrację, w tym na jego odwrocie.
  Par. 27. 1. Tablice rejestracyjne ze względu na rozmiary dzielą się na:
  1) samochodowe:
  a) jednorzędowe i dwurzędowe – do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników
  rolniczych, motorowerów i pojazdów rodzaju „samochodowy inny” (kategorii L6e i L7e),
  b) jednorzędowe zmniejszone – do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca
  konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny "
  proponuję zapoznać się dokładnie z rozporządzeniem zanim napisze się artykuł.
  Osoba składająca taki wniosek, w który okłamuje urząd, że pojazd jego nie ma miejsca na standardowe tablice chcąc mieć małe dla "szpanu" potwierdza nieprawdę w dokumencie, a tym samym popełnia przestępstwo.

 • Gość: Stefan

  0

  Przerejestrowałem auto na krótkie tablice - byłem dzisiaj na stacji kontroli pojazdów. Panowie diagności powiedzieli, że mam nieprawidłowe tablice. Bo cytuje "Pański samochód nie jest technicznie przygotowany do takich tablic".
  Byłem w 2 stacjach kontroli pojazdów - i co teraz? W urzędzie nie robili żadnych problemów, zaznaczam i mam - a teraz wychodzi na to że jestem na przekór prawa?

 • Gość: Marian

  0

  O jak dobrze wiedzieć. To teraz tylko czekać aż z prawkiem z clubcardu będzie można jeździć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX