Polski producent autobusów Solaris sprzedany Hiszpanom

Firma Solaris z siedzibą w podpoznańskim Bolechowie została sprzedana. Strategicznym inwestorem jest hiszpańska firma CAF. Eksperci oceniają, że ten ruch pozwoli stworzyć ważnego gracza na europejskim rynku transportu publicznego.

Spółka Solaris Bus & Coach poszukiwała przez kilka miesięcy strategicznego inwestora, ale kilka dni temu wyjaśniło się, że będzie to firma CAF. Podpisana umowa pozwala Hiszpanom negocjować dalsze warunki transakcji, ale całość nie została jeszcze sfinalizowana.

Władze spółek muszą jeszcze ustalić, jaki pakiet akcji trafi w ręce hiszpańskiego inwestora oraz ostateczną kwotę tej transakcji. Przedstawiciele firmy CAF poinformowali w komunikacie, że w grę wchodzi nabycie wszystkich akcji Solarisa.

Wartość Solarisa jest szacowana przez nowego inwestora na nieco ponad 300 mln euro, ale ostateczna kwota zostanie ujawniona dopiero po zamknięciu całego procesu. Przedstawiciele polskiego producenta liczą, że przejęcie akcji nastąpi jeszcze do końca tego roku. Spółki muszą jeszcze czekać na zgodę od polskich i niemieckich urzędów antymonopolowych.

Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy – mówi Andrés Arizkorret, prezes i dyrektor generalny firmy CAF.

Solaris to firma z dorobkiem

Firma Solaris Bus & Coach założona w 1996 roku przez Solange i Krzysztofa Olszewskich zatrudnia obecnie 2300 osób w swoich zakładach produkcyjnych w Bolechowie k/Poznania i w Środzie Wlkp.

Produkty polskiej firmy, głównie autobusy, obecne są w 32 państwach w ponad 700 miastach. Do tej pory z fabryk Solarisa wyjechało ponad 16 000 pojazdów. Są to zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy z napędem alternatywnym w tym: autobusy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG. Solaris jest także największym w Europie producentem trolejbusów.

Przeczytaj także: Ucieczka z miejsca wypadku. Utrata prawa jazdy to wtedy najmniejszy problem

Co to jest CAF?

CAF to międzynarodowa firma z siedzibą w Beasain w krainie Basków (Hiszpania). Ma ponad stuletnią historię i jest notowana na giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją i dostawami taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych, ma także pewne doświadczenie w produkcji autobusów miejskich z napędem elektrycznym i hybrydowym. Wraz z partnerem produkuje je pod marką Vectia. Produkty grupy CAF sprzedawane są na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.