Badanie UOKiK - znamy przyczyny podwyżek OC i AC

Kierowcy odczuli przez ostatnie lata dość poważne podwyżki ubezpieczeń OC i AC. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził badanie, które ujawniło, czy mogło dojść do zmowy cenowej.

UOKiK wziął pod lupę 27 firm z branży ubezpieczeń komunikacyjnych, a do tego skonsultował się z ekspertami i regulatorami rynku – Komisją Nadzoru Finansowego i Rzecznikiem Finansowym. Z zebranych materiałów nie wynika, żeby powodem podwyżek były nielegalne działania. Wpłynęły na to podwyżki kosztów działalności i coraz gorszych wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wyższe koszty działalności były spowodowane korzystnymi wyrokami dla konsumentów, ponieważ w latach 2011-2016 sądy zobowiązywały ubezpieczycieli do pokrywania kosztów wynajmu samochodu zastępczego i kupna oryginalnych części. Poza tym poszerzono krąg osób uprawnionych do świadczeń w razie wypadku bliskiej osoby, w odniesieniu do zdarzeń z przeszłości, w tym lat 90. Niebagatelny wpływ miały na to również podwyżki cen napraw i usług medycznych oraz konieczność likwidowania szkód wynikających z wyjazdu samochodem za granicę.

Zobacz także: Po tych wyrokach Sądu Najwyższego czeka nas rewolucja. OC wzrośnie nawet o 25 proc.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Do tego wszystkiego ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w latach 2011-2015 cały czas spadały. Dla przedsiębiorców liczył się coraz większy udział w rosnącym rynku zamiast krótkoterminowy zysk. Przy okazji na rynku pojawiły się nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie były obciążone wcześniejszą działalnością na polskim rynku, będące pod mniej rygorystycznym nadzorem.

Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że rosnąca równowaga pomiędzy kosztami a przychodami mogła spowodować ryzyko niewypłacalności firm ubezpieczeniowych. Dlatego we wrześniu 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowisko wzywające do urealnienia cen.

Więcej o:
Komentarze (15)
Badanie UOKiK - znamy przyczyny podwyżek OC i AC
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kvkj

  Oceniono 1 raz 1

  czyli szastaja na lewo i prawo dajac odszkodowania a 90% kierowców za nich płaci
  to też dla uokika jest legalne?

 • Gość: gość

  0

  Ja na kalkulatorze Cuk.pl poszukałam gdzie najmniej zapłacę za OC

 • Gość: Ekspert Superpolisy

  0

  Rynek ubezpieczeń jest bardzo niestabilny, dlatego kierowcy szukają oszczędności. Jednak nie warto przepłacać, można skorzystać np. z darmowej porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli nam dopasować polisę do indywidualnych potrzeb i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 • Gość: szypr

  0

  to ze podniosly sie ceny paliw to nie znaczy ze nie spadna. moim zdaniem to chwilowy kryzys. byleby nie pojawily sie znowu jakies czynniki podnoszace ryzyko.

 • Gość: Sinus

  0

  rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw

 • Gość: play

  0

  ceny paliwa rosna przez trumpa, ale orlen zaraz wprowadzi wszedzie ladowarki dla aut elektrycznych i bedzie mozna to olac

 • Gość: Batek

  0

  to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.

 • Gość: szypr

  0

  przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich

 • Gość: Spyta

  0

  Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX