Opony przyszłości trafiły do Polski

Firma Goodyear sprowadziła do polski koncepcyjne opony, które dotychczas były znane tylko uczestnikom Międzynarodowych Targów w Genewie. Chodzi m.in. o wspieraną przez sztuczną inteligencję Goodyear Oxygene z mchem na ścianie bocznej.

Opona Goodyear Oxygene jest wyposażona w sztuczną inteligencję i system
komunikacji światłem widzialnym – LiFi – które umożliwiają łączenie się opony z internetem, komunikację z innymi pojazdami (V2V) i infrastrukturą (V2I) oraz wymianę danych. Co ciekawe, koncepcyjna opona Goodyear potrafi oczyszczać powietrze, a specjalny bieżnik Oxygene wychwytuje wilgoć z nawierzchni i wchłania dwutlenek węgla z powietrza, którym odżywia się mech rosnący w ścianie bocznej.

Proces fotosyntezy powoduje uwalnianie tlenu. Wykorzystuje energię wygenerowaną przez fotosyntezę do zasilania elektroniki, w tym czujników, procesora sztucznej inteligencji oraz paska świetlnego w ścianie bocznej opony, który zmienia kolory, ostrzegając użytkowników drogi o pieszych i manewrach pojazdu, takich jak zmiana pasa czy hamowanie.

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Prototyp opony EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive ma szansę pojawić się na drogach już w przyszłym roku. Opracowano go z myślą o rozwijającym się rynku pojazdów elektrycznych. Innowacyjna rzeźba bieżnika oferuje użytkownikom dłuższe przebiegi, ale przy okazji cichszą i bardziej komfortową jazdę.

Czujniki w inteligentnym ogumieniu Goodyear zbierają dane z pojazdu oraz źródeł zewnętrznych i w czasie rzeczywistym dostarczają je do specjalnych algorytmów, opracowanych przez inżynierów firmy. Dzięki tym algorytmom, informacje o oponie
i jej statusie – w tym stopniu zużycia, temperaturze i ciśnieniu – są stale uaktualniane
i współdzielone z operatorem floty.

Opona koncepcyjna 'Oxygene'Opona koncepcyjna 'Oxygene' materiały prasowe / GoodYear

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.