Koniec z ViaToll. Minister zapowiada nowy sposób poboru opłat

Minister Infrastruktury poinformował, że jest przygotowywany nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony. System zostanie wprowadzony po przejęciu przez GITD infrastruktury od firmy Kapsch.

Minister Adamczyk poinformował, że w tej chwili trwa przejmowanie od operatora systemu poboru opłat. Jednocześnie trwają prace nad wdrożeniem nowego systemu poboru opłat. Główny Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi proces przejęcia obecnie działającego systemu, co pozwoli kontynuować w płynny sposób pobór opłat.

Minister Infrastruktury poinformował, że nowy system poboru opłat może zostać wprowadzony również na koncesyjnych odcinkach autostrad. Żeby tak się stało, trzeba najpierw przekonać koncesjonariuszy i stworzyć odpowiednie warunki do działania takiego systemu. Resort zamierza wynegocjować warunki dogodne nie tylko dla koncesjonariuszy, ale także dla państwa.

Na koniec minister podkreślił, że resort nie przewiduje w tym roku podwyżek w systemie poboru opłat za przejazd wybranymi odcinkami dróg krajowych przez samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Na razie nie ma planów wprowadzenia opłat na odcinkach, które są obecnie bezpłatne. Podobnie wygląda sytuacja z wprowadzaniem opłat za przejazd drogami ekspresowymi dla samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony, w tym samochodów osobowych.

Przejęcie systemu poboru opłat przez GITD było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zmiana podmiotu pobierającego opłaty nastąpi 3 listopada 2018 roku. GITD przejmie wszystkie kompetencje związane z systemem poboru opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Do tej pory zarządzaniem systemem poboru opłat zajmowała się firma Kapsch.

Dzięki zmianom będzie możliwe uniezależnienie procesu poboru opłat drogowych od podmiotów trzecich. Po przejęciu pełnej kontroli nad KSPO przez administrację państwową będzie również łatwiejsze dokonywanie szybkich zmian w systemie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.