Nowe BMW serii 8 - legenda powróciła

Piotr Kozłowski
BMW serii 8 to auto-ikona. Bawarczycy wracają do produkcji luksusowego gran turismo. Tak wygląda nowe BMW serii 8.

Światło dzienne ujrzały oficjalne zdjęcia nowego BMW serii 8. Coupe to pierwsza z trzech zapowiadanych wersji tego auta. Na rynku niebawem pojawią się odmiany cabrio i tzw. czterodrzwiowe coupe. Powrót do serii ósmej po dwudziestu latach nieobecności na rynku oznacza koniec serii szóstej - "szóstki" nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

BMW serii 8 to jedna z wizytówek marki

BMW chce dać swym klientom produkt z najwyższej półki. Cyfra osiem nawiązuje do legendarnego Z8, sportowego i8 i oczywiście słynnej serii 8, którego najnowsze BMW jest następcą. Auto będzie powstawało w fabryce w Dingolfing, skąd wyjeżdżają "siódemki".

Zobacz wideo

BMW serii 8 - silniki

Pod maską nowego BMW serii 8 nie znajdziemy już - jak u protoplasty z lat 90. - silnika V12. Wersja benzynowa M850i będzie napędzana 4.4-litrowym V8 TwinPower Turbo o mocy 530 KM i maksymalnym momencie obrotowym o wartości 750 Nm. Sprint do setki potrwa 3,7 s. W ofercie będzie też diesel - pod maską odmiany 840d będzie pracować 3-litrowy motor wysokoprężny R6 o mocy 360 KM i momencie wynoszącym 680 Nm. Obie wersje będą standardowo wyposażone w napęd na cztery koła i ośmiobiegową skrzynię automatyczną.

Sprzedaż rozpocznie się w listopadzie tego roku. Ceny są póki co tajemnicą.

 
Więcej o: