Skoda sprzedaje tyle samochodów, że ma problem z zaspokojeniem popytu

Filip Trusz
Aktualnie Skoda produkuje 1,2 mln samochodów rocznie, ostrożne szacunki mówią, że w 2025 r. czeska marka będzie musiała wypuścić na drogi już 2 mln aut, żeby sprostać popytowi. Problemem okazują się moce produkcyjne fabryk Skody.

Rozwój Skody w ostatnich latach robi wrażenie. Czesi już produkują 1,2 miliona samochodów rocznie. Prognozy mówią, że w najbliższych latach marka przekroczy barierę 2 milionów aut rocznie.

Przedstawiciele Skody przyznali w rozmowie z Reuters, że już w 2018 r. mają problemy z zaspokojeniem popytu na swoje samochody. Fabryki marki z coraz większą trudnością wyrabiają się z produkcja. Dlatego Skodę czekają kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne. Dokładny plan rozwoju poznamy już w listopadzie po spotkaniu na samym szczycie koncernu VAG.

Duży wzrost sprzedaży Skoda zawdzięcza niedawnym premierom z segmentu SUV - Kodiaqowi, Karoqowi i zaprezentowanemu w zeszłym miesiącu Kamiqowi. Kamiq będzie sprzedawany w Chinach, jednym z najważniejszych rynków dla marki.

Skoda KamiqSkoda Kamiq fot. Skoda

Skoda nie wyklucza, że będzie zawierać kontrakty z innymi fabrykami na produkcję swoich samochodów. Pojawiły się także pomysły, żeby Czesi wykorzystali niemieckie zakłady koncernu, które mają wolne moce produkcyjne, ale nie spotkało się to ze zbyt ciepłym przyjęciem po niemieckiej stronie. To możliwe tymczasowe rozwiązanie, ale przedstawiciele koncernu podkreślają, że nie rozwiąże ono problemów producenta na dłuższą metę.

Nie bez znaczenia jest tu z pewnością opór niemieckich pracowników i związkowców, którym sukces Skody nie pasuje i domagają się od władz koncernu działań przeciwko bratniej marce. Więcej pisaliśmy o tym w tym miejscu: Skoda wykańcza Volkswagena? Ma przestać robić wewnętrzną konkurencję i zacząć płacić.

Co warte odnotowania, Skoda niedawno przeskoczyła Audi i stała się drugą najbardziej zyskowną marką koncernu VAG. Przed Czechami znajduje się już tylko Porsche.

Czy Twoim zdaniem Volkswagen zastopuje rozwój Skody?
Więcej o:
Komentarze (25)
Skoda - rekordowa sprzedaż
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 31 razy 19

  Tych Skód nie da się odróżnić już nawet po nazwie. Wszystko Skoda kaku.

 • Gość: KRIS

  Oceniono 18 razy 6

  CO ZA KRETYN WYMYŚLA TE NAZWY; ZABRAKNIE DREWNA DO STRUGANIA TYCH KLOCKÓW

 • Gość: qw3rtqwert

  Oceniono 2 razy 2

  I pomyśleć, że gdyby nie skorumpowanie polskich władz to FSO produkowałoby 1,2 mln aut rocznie. Ile to by było miejsc pracy w samej fabryce i u podwykonawców?

 • okiemserca

  Oceniono 8 razy 2

  to nie Skoda nie nadaża z produkcja - tylko caly koncern VAG. VW, SEAT, AUDI, SKODA - wszystko jedzie na podobych podzespołach i silnikach i te komponenty produkowane sa w mniejszej ilosci niz popyt na auta w ogóle. W Polsce rynek moto 2017 vs 2018 urósł o 11% i ludzie nadal kupuja wiecej i więcej aut.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 9 razy 1

  Mieszkam przy granicy z Czechami, Niestety nasze urzędy pracy masowo kierują bezrobotnych do pracy w Skodzie. Kiedy patrze co to za ludzie, nie wróże Skodzie wysokiej jakości produktów...

 • Gość: look

  0

  Patrząc z perspektywy roku to akurat SUVy Skody okazały się totalną porażką bo w zasadzie wcale się nie sprzedają.. Są poza pierwszą 10 najczęściej kupowanych SUVów w Polsce w 2018 r. Na 10 miejscu znajduje się Vitara z 3764 rejestracji :D Na pierwszym miejscu Duster niespełna 10 000 szt.

 • pan_glosny

  Oceniono 6 razy 0

  Informacja od pana z firmy leasingowej:
  W przyszłym roku wchodzą nowe normy Euro.
  Skoda wypycha na rynek tylko to co musi jeszcze sprzedać w tym roku.
  Wszystko inne pojawi się dopiero na jesień (październik-listopad)

 • Gość: Hey!

  Oceniono 14 razy -2

  Może na zdjęciach w katalogach te auta jeszcze jakoś wyglądają. Ale na żywo na ulicy te kukuryki wyglądają pokracznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX