Unia opóźnia wejście ważnego przepisu dot. elektromobilności

Ustawa o elektromobilności weszła w życie 22 lutego, a tymczasem Komisja Europejska opóźnia wejście w życie przepisu, który mógłby zachęcić Polaków do przesiadki na ekologiczne samochody.

Chodzi o zwolnienie samochodów elektrycznych z podatku akcyzowego, który w tej chwili wynosi 3,1 proc. wartości samochodu. Nowa ustawa weszła w życie ponad 3 miesiące temu, ale zwolnienie aut z akcyzy może być interpretowane jako pomoc publiczna, dlatego przepisy trafiły do notyfikacji w Brukseli.

Według ustawy regulacje powinny wejść w życie 14 od daty ogłoszenia, a przepisy wprowadzające preferencje podatkowe mają być stosowane od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. Jednak do tej pory KE nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Jak podaje IBRM Samar, polskie biuro KE i Ministerstwo Energii nie znają przewidywanego terminu wydania decyzji. Jednak dokładają wszelkich starań, żeby proces oceny przez Komisję przedłożonego programu pomocowego zakończył się jak najszybciej.

Nowe przepisy w ramach ustawy o elektromobilności przewidują sporo korzyści dla kierowców pojazdów elektrycznych, wodorowych i hybrydowych typu plug-in. Przy zakupie takiego samochodu będzie można liczyć na zwolnienie z akcyzy, skorzystać z lepszej stawki amortyzacji, poruszać się po bus-pasach, a także parkować za darmo. Oprócz tego w ciągu kilku lat na terenie kraju powstanie kilka tys. punktów ładowania dla samochodów elektrycznych i kilkadziesiąt stacji CNG.

Więcej o:
Komentarze (54)
Unia opóźnia wejście ważnego przepisu dot. elektromobilności
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • popijajac_piwo

  Oceniono 35 razy 21

  Po co nam elektryki jak nie ma ich czym ładować? Żeby więcej węgla palić? Przecież elektrowni atomowej nie zbudujemy, skoro jeszcze nie nauczyliśmy się utylizować zwykłych odpadów inaczej niż przez palenie śmietnisk...

 • sacc77

  Oceniono 21 razy 13

  Ale dlaczego do dudy nędzy taki bonus w postaci zwolnienia z podatku mają dostawać najbogatsi?
  Przecież samochodów elektrycznych za minimum 150.000 zł nie będzie kupował Kowalski tylko albo szemrany "byznesmem" albo pieszczochy dojnej zmiany.
  Dlaczego więc ogól podatników ma dofinansowywać najbogatszych?

 • Gość: Amanita Muscaria

  Oceniono 17 razy 9

  Za to rząd miłościwie nam panujący poczęstuje właścicieli elektryków w ramach sprawiedliwości społecznej, takim podatkiem od energii tankowanej w publicznych punktach ładowania, że akcyzy i inne domiary na paliwa ciekłe przy nim zbledną.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 8 razy 6

  nic po dodatkach póki nie bedzie mozliwości w garażu podziemnym zamontować gniazda z prądem

 • Gość: Tomek

  Oceniono 7 razy 5

  Nie sądzę, żeby polskim gołodupcom jeżdżącym passatami anno domini 1998 szczególną różnicę robiło obłożenie bądź nie takiej dajmy na to tesli akcyzą. No chyba, że się mylę i towarzystwo po zniesieniu owych 3,1% tłumnie ruszy do salonów.

 • bartekgryko

  Oceniono 11 razy 5

  Ustawa o elektromobilności weszła w życie 22 lutego, a tymczasem Komisja Europejska opóźnia wejście w życie przepisu, który mógłby zachęcić Polaków do przesiadki na ekologiczne samochody. - te samochody wcale nie sa ekologiczne. Ich wyprodukowanie, używanie i utylizacja są większym kosztem dla środowiska niż jeżdżenie samochodem spalinowym. To jest fakt. Są nisko lub bezemisyjne, ale to nie jest to samo co ekologiczny...

 • allegropajew

  Oceniono 6 razy 4

  3% nawet z tą jedną dziesiątą to naprawdę NAJMNIEJSZY problem z elektrykami....

  Gościula

 • takito.ataki

  Oceniono 5 razy 3

  Problem polega na tym,że promując hybrydy i pojazdy elektryczne UE odsuwa od siebie generowanie spalin a produkcja akumulatorów zostaje przeniesiona do Europy Wschodniej i to tam powstaje skażenie środowiska wywołane produkcją i utylizacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX