Komu przysługuje karta parkingowa uprawniająca do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych? Jak ją wyrobić?

Żeby móc parkować na miejscach dla niepełnosprawnych nie trzeba być całkowicie niezdolnym do poruszania się. Do parkowania na tzw. kopertach uprawnia karta parkingowa. Jak ją zdobyć?

Kto może parkować na miejscach dla osób niepełnosprawnych?

Żeby móc parkować na miejscach dla niepełnosprawnych, trzeba legitymować się kartą parkingową.

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje, że osoba posługująca się takim dokumentem może nie stosować się do zakazu postoju, zakazu ruchu w obu kierunkach, wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli, autobusów, a także postoju w dni parzyste oraz nieparzyste.

Karta parkingowa jest wydawana na konkretnego kierowcę lub placówkę i uprawnia do korzystania z przywilejów na terenie całej Unii Europejskiej. Żeby ją otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.

Przeczytaj także: Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Komu przysługuje karta parkingowa?

Warunki przyznawania kart parkingowych reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

By zakwalifikować się do uprzywilejowanej grupy, należy być osobą o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Karta przyznawana jest także chorym, którzy nie ukończyli 16 roku życia i wykazują ograniczone możliwości samodzielnego poruszania.

Upraszczając sprawę, wszystkie trzy grupy inwalidzkie kwalifikują się do wyrobienia stosownego dokumentu. Ponadto, mogą się o nią ubiegać pacjenci z orzeczeniem uszczerbku wzroku (kod 04-O) oraz chorobami neurologicznymi (kod 10-N).

W przypadku wyrabiania karty na konkretne instytucje, karta przysługuje instytucjom zajmującym się opieką, edukacją lub rehabilitacją osób niepełnosprawnych z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Co ważne, z przywilejów może także korzystać kierowca przewożący niepełnosprawnego lub osoba z grupą inwalidzką. W razie kontroli policyjnej, musi okazać stosowny dokument wydany przewożonemu pacjentowi. Podczas postoju, karta musi znaleźć się w widocznym miejscu za przednią szybą.

Przeczytaj także: Kiedy pieszy ma pierwszeństwo? To nie takie oczywiste

Jak wyrobić kartę parkingową?

Osoba niepełnosprawna może wyrobić kartę w starostwie powiatowym po przedłożeniu poniższych dokumentów:

 • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy
 • dowodu osobistego
 • aktualnej fotografii
 • dowodu wpłaty około 25-30 złotych opłaty skarbowej

Po zweryfikowaniu dokumentacji, urzędnik wyda kartę parkingową na podstawie diagnozy lekarza orzecznika, ale na okres nie dłuższy, niż 5 lat.

W przypadku samochodów do przewożenia osób niepełnosprawnych, karta przyznawana jest na 3 lata. Jeden dokument przypisany jest do jednego samochodu. Wniosek może złożyć również pełnomocnik danego ośrodka rehabilitacyjnego.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Komentarze (30)
Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych, parkowanie na kopercie, przywileje dla niepełnosprawnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sakhal

  Oceniono 10 razy 8

  Faktem jest ze jak sie czlowiek postara to mozna zakwalifikowac sie do uprzywilejowane grupy majac problemy z krazeniem lub sercem (chyba wiekszosc osob po 60tce)
  Moja tesciowa tak ma - jak jedzie do sklepu to staje na kopercie 5m od wejscia...zeby potem przez 2 godz bez odpoczynku latac "na zakupkach"
  Paranoja..

 • Gość: gzol

  Oceniono 4 razy 4

  Mogliby zrobić o tym jakąs akcję fajną. Cos w tyum stylu chcoiażby www.youtube.com/watch?v=Osq4GPyeNJQ&feature=youtu.be

 • Gość: asdfghj

  Oceniono 6 razy 4

  "Upraszczając sprawę, wszystkie trzy grupy inwalidzkie kwalifikują się do wyrobienia stosownego dokumentu." --- panie Piotrze Mokwiński, niech pan już niczego nie upraszcza, bo wprowadza pan czytelników błąd.
  Do karty nie uprawnia tzw. "III gr.", czyli LEKKI STOPIEŃ.
  W akapicie powyżej napisał pan prawidłowo "By zakwalifikować się do uprzywilejowanej grupy, należy być osobą o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności". Wynika z tego że ma pan problemy z liczeniem do trzech. Stopień umiarkowany i stopień znaczny to są wg pana trzy stopnie :-)

 • Gość: fruzia

  Oceniono 3 razy 3

  ludzie nie maja swiadomosci - mysla ze ak maja kase to wszystko im wolno. kampania zdm to pokazuje

 • Gość: ojciec

  Oceniono 2 razy 2

  mam pytanie jak ludzie sadzicie czy osoba przewozaca osoby niepelnosprawne 2 moze stac na kopercie np kolo domu gdzie te osoby sa zameldowane?

 • Gość: zum

  Oceniono 2 razy 2

  To zobaczcie materiał o nowej akcji społecznej ZDM. PARKUJCIE 10 m od przejścia dla pieszych, o ludzie przez was giną.

 • adstr

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe jak wygląda "dowód wpłaty około 25-30 złotych opłaty skarbowej"?
  A może są takie znaczki skarbowe? Jeśli tak, to może należy wprowadzić banknoty o wartości przybliżonej?

 • Gość: Niepełnosprawny

  Oceniono 1 raz 1

  Piszecie bzdury, nikt chyba nie chce być niepełnosprawnym. Ja jestem. Nazwisko właściciela jest po drugiej stronie. Żeby coś pisać trzeba wiedzieć coś. Panie Gościu.

 • Gość: gość

  Oceniono 5 razy 1

  Niedzielny poranek we Wrocławiu . Castorama w Centrum Korona . Niebieska koperta . Podjeżdża VW Polo i staje w poprzek koperty. Z auta wyskakuje facet w krótkich spodniach ok. 40 lat . Toczy wokół dumnym wzrokiem i znika w sklepie . Podchodzę do auta , a za szybą karta parkingowa , wystawiona na szefa powiatowego zespołu orzekania w sprawie niepełnosprawności . Można ? Można 8-) O to Polska 8-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX