Opłata emisyjna przegłosowana. Rząd uspokaja, opozycja straszy podwyżkami cen na stacjach

Filip Trusz
Sejm przyjął ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zakłada ona wprowadzenie opłaty emisyjnej. Rząd tłumaczy się troską o środowisko, a krytycy twierdzą, że odczują to portfele kierowców. Mowa o 10 gr na litrze.

O opłacie emisyjnej informowaliśmy już wcześniej, ale teraz została ona przegłosowana w sejmie. Za nową ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zagłosowało 231 posłów, przeciw było 199. Wyniesie ona 8 groszy od litra benzyny i oleju napędowego. Po doliczeniu do tego podatku VAT podwyżka przekroczy 10 gr na każdym litrze paliwa.

Wiele osób zwraca uwagę, że nową opłatę mogą na swoich portfelach odczuć zwykli kierowcy. A ci mogą się czuć oszukani, bo jeszcze niedawno Ministerstwo Energii zarzekało się, że taka opłata nie zostanie nałożona. Teraz rząd zmienił zdanie.

Wprowadzenie opłaty emisyjnej, którą zakłada projekt noweli o biopaliwach, nie spowoduje wzrostu cen paliw na rynku; zdecydowały się na to państwowe spółki paliwowe, kosztem niewielkiego zmniejszenia swojej rentowności - uspokaja Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Opłata paliwowaOpłata paliwowa Fot. Sejm RP

Walka z zanieczyszczeniem powietrza i rozwój elektromobilności - tak rząd tłumaczy swoją decyzję

Roczne wpływy z podwyżki cen mają wynieść aż 1,7 mld złotych.

Większość tej kwoty, mowa jest o 85 proc., trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW zainwestuje te pieniądze w celu zmniejszenia szkodliwych emisji zanieczyszczających powietrze. Rząd tłumaczy więc swoją decyzję pięknymi zapowiedziami o walce ze smogiem i jakością powietrza.

Jeżeli w mieście takim jak Warszawa 60 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z samochodów, to najwyższy czas, żeby coś z tym zrobić – mówił na początku marca wiceminister energii Michał Kurtyka, przygotowując grunt pod wprowadzenie nowej opłaty.

Reszta pieniędzy trafi do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, gdzie zostanie wykorzystana na rozwój elektromobilności nad Wisłą. Rząd twierdzi, że w ciągu 10 lat na konto FNT wpłynie nawet 6,75 mld zł.

Źródło: next.gazeta.pl, wyborcza.pl

Czy popierasz wprowadzenie opłaty emisyjnej?
Więcej o:
Komentarze (37)
Opłata emisyjna, ceny paliw, opłata paliwowa
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • iwanme

  Oceniono 19 razy 17

  Cena paliwa już wzrosła na zapas - mimo, że ogólnie trochę potaniała na giełdach- wystarczy nie obniżać razem z globalnym spadkiem ceny i już się wprowadza opłatę dla konsumentów bez "podwyższania" ceny.

  Bez sensu tylko nazywają to opłatą emisyjną sugerując, że ma cokolwiek wspólnego z troską o powietrze, przecież i tak pójdzie to na inne cele budżetowe.

 • plastikpiokio

  Oceniono 13 razy 13

  jak by nie liczyc ten biedny naród ma zawsze pod górkę -----a wybrancy NIE.!

 • refio

  Oceniono 15 razy 13

  Sk... złodzieje

 • Gość: kris

  Oceniono 16 razy 10

  banda zlodzeji

 • Gość: Waldi

  Oceniono 11 razy 9

  "eli w mieście takim jak Warszawa 60 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z samochodów, to najwyższy czas, żeby coś z tym zrobić"
  największy Smog jest wieczorem - jak wiadomo wtedy jest największy ruch samochodów w mieście.
  Latem jeździ też więcej samochodów niż zimą - jakoś w lato smogu nie ma.

 • Gość: oszukali nas

  Oceniono 13 razy 7

  szkoda że PIS przed wyborami , nie powiedział nam Polakom całej prawdy że :.. owszem bedzie 500+..itd.. ale nie powiedzieli że -- jednym będą dawać ale kosztem zabrania innym.....jak robin hood... to ja pierdo... juz nie zagłosuje na złodziejskich pisowców

 • Gość: Jedynka

  Oceniono 7 razy 5

  Dajcie nam zarobić na lepsze auta,które mniej wytwarzają spalin a nie mówimy jeździć starymi samochodami. Najprościej podnieść ceny paliwa i to szczególnie jak zaczynają się prace polowe i sezon letni.

 • artu30

  Oceniono 4 razy 4

  a energetyka dalej oparta na spalaniu węgla, wręcz chcą zwiększać. Gdzie tu logika ?

 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 4

  dają nam w dupę z każdej strony a my sie cieszymy i żałujemy że to tylko kolano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX