Donald Trump nakłada cła, które podniosą ceny aut

Stany Zjednoczone wprowadzą wyższe cła na importowaną stal i aluminium od kluczowych sojuszników, takich jak Kanada, Meksyk i Unia Europejska. Ten ruch z pewnością wpłynie na ceny samochodów eksportowanych za Wielką Wodę.

Po wielu miesiącach dyskusji, od 1 czerwca zaczyna obowiązywać 10-procentowe cło na import aluminium i 25-procentowa stawka na import stali. W oświadczeniu prasowym Biały Dom uzasadnia decyzję brakiem porozumienia z Kanadą, Meksykiem i Unią Europejską. Przedstawiciele amerykańskich władz tłumaczą, że wielokrotnie przesuwano termin wprowadzenia nowych przepisów, żeby mieć więcej czasu na ewentualne rozmowy. W międzyczasie Biały Dom osiągnął porozumienia z szeregiem innych krajów, takich jak Australia, Argentyna, Brazylia czy Korea Południowa.

Biały Dom uzasadnia ten ruch powołując się na bezpieczeństwo narodowe. W uzasadnieniu podaje, że zbyt duży import może zmniejszyć zdolność produkcyjną Ameryki i może dojść do sytuacji, w której Stany Zjednoczone nie byłyby w stanie sprostać zapotrzebowaniu na cele obronne i infrastrukturę kluczową dla bezpieczeństwa narodowego.

Unia Europejska w osobie Jean-Claude Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, odpowiedziała krytyką, uważając ze jednostronne cło USA jest nieuzasadnione i sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu. Polityk określił to słowami „protekcjonizm w najczystszej i najprostszej postaci”.

Unia Europejska rozpocznie postępowanie sądowe przeciwko Stanom Zjednoczonym w Światowej Organizacji Handlu. Ponadto Unia Europejska i Meksyk rozważają wprowadzenie „równoważnych środków na różne produkty”. Zarówno cła jak i inne środki odwetowe uderzą w producentów wielu produktów. Efekt wojny handlowej najbardziej odczują klienci, którzy jeszcze drożej zapłacą za samochody.

Czy Twoim zdaniem wojna handlowa pomiędzy USA i UE odbije się na zwykłych kierowcach?
Komentarze (40)
Cła na samochody Donald Trump
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ks-t

  Oceniono 20 razy 12

  MOże ktoś napisze dlaczego podniesienie cła przez Amerykanów ma podnieśc ceny samochodów w Europie? Powinny raczej się obniżyc bo będzie nadprodukcja.

 • marian_porucha

  Oceniono 13 razy 11

  Przydałyby się ze dwa zdania wyjaśnienia z jakiego powodu zdrożeją te samochody. Ja rozumuję tak: rosną cła na stal, spada jej eksport do USA, rośnie podaż więc spadają jej ceny - samochody raczej tanieją. Amerykańskie samochody będą droższe, ale ich się do Europy zbyt wiele nie sprowadza.

 • Gość: ASD

  Oceniono 20 razy 10

  Unia podnosi cła na motocykle, USA na samochody... a w Chinach zmniejszyli cła na 1500 towarów tydzień temu. Zaczynam swoje dzieci uczyć chińskiego.

 • sokolasty

  Oceniono 22 razy 8

  Na chińską stal i chińskie aluminium Donald cła nie ustanowił. A dlaczego?
  Bo Chiny trzymają Amerykanów za... obligacje rządu amerykańskiego. Podobno.

 • Gość: Jovanka

  Oceniono 12 razy 4

  tępy ryzy qtas. Pocieszające, że Jankesi to jeszcze więksi idioci jak piso - Polacy.

 • public_enemy

  Oceniono 1 raz 1

  jak drożej, zmniejszy się eksport to juesej, więc podaż biędzie większa to ceny w europie spadną. Co wy tam w redakcji pijecie? Ze stanów auta do nas nie przyjeżdżają, co najwyżej tesla i mustangi, ale kierowców tych aut stać na luksusy.

 • Gość: Polak

  Oceniono 2 razy 0

  Nauczcie sie matematyki. Samochody beda drozsze srednio 45$😀😀😀 ci co pisza te artykuly to nie posiadaja duzo wiedzy😂😂😂 a polak jak zwykle zadrosny. Ameryka placi 5% cla I 19 vat niemcy tylko 2.5% cla. Nic dziwnego , ze niemcy kwicza ja swinia idaca na rzez 😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX