Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Za ich brak wciąż grozi mandat

Filip Trusz
4 czerwca zapisał się w świadomości wielu kierowców jako dzień, w którym w życie wejdą nowe przepisy. Niestety, czekają nas kolejne opóźnienia, a za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC wciąż grozi mandat.

Za brak dowodu rejestracyjnego grozi 50 zł mandatu, tyle samo zapłacimy też za brak polisy OC. Zapominalskiemu kierowcy grozi więc 100 zł kary. Przypominamy o tym dzisiaj, bo to właśnie 4 czerwca 2018 r. miało wejść w życie wiele zmian w prawie, również zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu i poświadczenia polisy OC. Niestety, na nowe przepisy wciąż trzeba będzie poczekać, a za jazdę bez dokumentów czeka nas mandat.

Kolejne już opóźnienie związane jest z problemami systemu CEPIK 2.0. Nie znamy jeszcze dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów. Zobacz także: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0.

Koniec z mandatem za brak dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC

Podczas kontroli policjant lub funkcjonariusz Inspekcji Transportu będą mogli sprawdzić potrzebne dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowcy nie będą karani za brak dokumentów, a cała procedura powinna być szybsza. Co się stanie jeżeli policjant zdecyduje o zatrzymaniu dowodu? Kierowcy zostanie wystawiony odpowiedni kwitek, a informacja pojawi się w systemie. Zwrot dokumentu również odbędzie się w systemie, skąd informacja o zatrzymaniu dowodu zniknie.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż będzie istniał obowiązek posiadania przy sobie praw jazdy.

To nie wszystkie zmiany, które zostają zawieszone

Opóźnieniu uległo także wprowadzenie w życie nowych przepisów dotyczących młodych kierowców. Przewidziane regulacje dotyczące dwuletniego okresu próby, specjalnych ograniczeń, obowiązku specjalnego oznaczenia pojazdu czy dodatkowych szkoleń w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym nie zaczną obowiązywać, jak zakładano, od 4 czerwca 2018 r. Zobacz także: Młodzi kierowcy zapłacą o 300 zł więcej za prawo jazdy. Wszystko przez dodatkowe szkolenia.

Jak informuje na swojej stronie policja: Cały rozdział 14 ustawy o kierujących pojazdami poświęcony „okresowi próby” wejdzie w życie, podobnie jak wcześniej wskazane przepisy, po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technicznych. Termin ich wdrożenia zostanie ogłoszony w stosownym komunikacie Ministra Cyfryzacji.

Ministerstwo ma podać termin z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Docelowo wszystkie nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Więcej o:
Komentarze (13)
Dowód rejestracyjny i polisa OC
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bazbaz73

  Oceniono 7 razy 7

  Wszyscy zapominają (nie zauważyli?), że przy okazji tej nowelizacji wprowadzono w PoRD zapis, że środki z funduszu na CEPiK na który składają się opłaty ponoszone przez właścicieli pojazdów i kierowców (np cześć opłaty rejestracyjnej czy opłaty za przegląd to opłata na CEPiK) mogą być od teraz przekazywane do budżetu państwa. Czyli składamy się na CEPiK (który nadal nie działa) a rząd przekaże tę kasę na kolejjny program Patologia +.
  prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000957/T/D20180957L.pdf

  6) w art. 80d po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
  "5a. Ze środków Funduszu może być dokonana wpłata na rachunek budżetu państwa.";

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Ech, ta PRL-owska propaganda - wielki sukces, obywatele, już nie musicie nosić dokumentów, ale tylko spróbujcie...

 • wicipinski

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem zaskoczony. Rząd zawierzony matce boskiej, rozmodlony, a tu jakieś niepowodzenia. To chyba sam diabeł miesza szyki armii dojnej zmiany, bo innego wytłumaczenia nie ma. No chyba, ze opatrzność odwróciła swoje oblicze od "Chrystusa narodów".

 • glencok

  Oceniono 2 razy 2

  sukces. państwo teoretyczne wreszcie w rozkwicie

 • racionalist

  Oceniono 2 razy 2

  Mam takie pytanie natury technicznej (nigdy mi sie taka sytuacja w Polsce akurat nie przytrafila): Co w wypadku zatrzymania do kontroli samochodu z UK? (w UK nie wozi sie ze soba dowodu rejestracyjnego, nie slyszalem tez o tym, aby ktokolwiek zabieral te papiery na wycieczke zagraniczna).

 • peer_dolinski

  Oceniono 3 razy 1

  OC? MIeszkam w Niemczech, byłem w poprzednim roku w PL, kiedyś w czasie kontroli, policmajster pyta się mnie o OC, Ja takie oczy, jakie OC? Co to jest, nie mógł rozumieć, że w Niemczech nie zarejestruję auta, jeśli nie jest ubezpieczone, i nikt nie pyta się przy kontroli o jakieś OC.

 • Gość: traqns

  0

  po trzecie nie zapomnij o Yanosiku

 • Gość: ad9ad

  0

  Jesli o prawku mowa to sprawdzone maja z clubcardcompl, super wyglada !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX