"Dwie osoby nie żyją, a jedna odniosła poważne obrażenia" - Autopilot Tesli pod lupą FTC

Po serii wypadków dwie grupy konsumentów powiadomiły Federalną Komisję Handlu (FTC), żeby zbadać "niebezpiecznie wprowadzające w błąd" stwierdzenia producenta samochodów marki Tesli dotyczące systemu Autopilot.

W liście skierowanym do prezesa FTC Josepha Simonsa przedstawiciele organizacji "Consumer Watchdog" i "The Center for Auto Safety" podkreślili, że dwie osoby nie żyją, a jedna odniosła obrażenia w wyniku błędnych oświadczeń podawanych przez Teslę. Producent elektrycznych samochodów uważa, że rozwiązania stosowane w samochodach są bezpieczniejsze, niż są w rzeczywistości.

Wypowiedzi pracowników działu marketingu i szefa Tesli mogły sprawić, że użytkownicy nabrali przekonania o tym, że Tesla z systemem Autopilot jest samochodem autonomicznym zdolnym do samodzielnej jazdy. Inne organizacje również zwróciły się do przewodniczącego federalnej komisji handlowej o zbadanie oświadczeń na stronie internetowej mówiących, że rozwiązania na pokładzie Modelu 3 pozwalają w pełni samodzielnie prowadzić pojazd zachowując dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku gdy prowadzi człowiek.

Na stronie Tesli znajdziemy film przedstawiający jadący samochód z komunikatem "Osoba siedząca na fotelu kierowcy znajduje się tam ze względu na przepisy prawne. Nie robi nic, a samochód jedzie sam". W przyspieszonym filmie kierowca nie dotyka kierownicy, dopóki nie opuści samochodu po długiej jeździe.

Przedstawiciele organizacji podkreślają opinię Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu w USA, która uprzednio stwierdziła, że nadmierne zaufanie lub brak zrozumienia ograniczeń systemu Autopilot mogą prowadzić do śmierci.

Dyrektor zarządzający Centrum Bezpieczeństwa Samochodów, Jason Levine, podkreślił w niedawnej wypowiedzi, że Tesla wielokrotnie wyolbrzymiała autonomiczne możliwości Autopilota, zwiększając sprzedaż kosztem bezpieczeństwa klientów. Dlatego FTC musi wkroczyć i wyeksponować tą szaradę zanim ucierpi na tym lub zginie więcej Amerykanów.

Więcej o:
Komentarze (81)
Autopilot Tesli - ofiary śmiertelne, pozew
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • japka_putina

  Oceniono 28 razy 16

  Samochód jeździ sam, na ogół świetnie sobie radząc, z tym że czasami nie zauważa przeszkód stacjonarnych, nawet wielkości ciężarówki. To, co w telefonie byłoby drobną uciążliwością, w samochodzie oznacza poważny wypadek. Od początku było wiadomo, że nic nie może zaszkodzić samochodom autonomicznym bardziej, niż niedopracowane rozwiązania, które wystraszą klientów, no ale Musk musiał być pierwszy.

 • japka_putina

  Oceniono 21 razy 13

  Od czasu powieszenia tego artykułu Autopilot zaliczył dwie kolejne wpadki. Jedną w Grecji na rozjeździe autostrad, gdzie się pogubił i przywalił w barierę rozgraniczającą pasy, drugi w Laguna Beach w Kalifornii, gdzie Autopilot nie zauważył policyjnego samochodu stojącego przy krawężniku.

  To nie jest żaden przypadek. Cytat z instrukcji obsługi Tesli S dotyczący Autopilota, który “cannot detect all objects and may not brake/decelerate for stationary vehicles or objects especially when traveling over 50 mph (80 kph)” and when a vehicle ahead of the driver “moves out of your driving path and a stationary vehicle or object is in front of you.”

  Autopilot, który NIE WIDZI OBIEKTÓW STACJONARNYCH, to morderca, a nie żaden autopilot.

 • jesiotr99

  Oceniono 15 razy 9

  problem jest w tym że włączenie autopilota wyłącza myślenie.

 • Gość: Oj,oj,oj

  Oceniono 16 razy 4

  Jak zdecyduje sie na ELEKTRYKA to kupie sobie MELEXA. Na topie, na czasie, wsparcie polskiego przemyslu, patriotycznie,, duzo taniej i do jazdy w miescie i na peryferiach styknie. Do jazdy w TRASY to tylko B E N Z Y N A !!! Gdzie ja z k a n i s t r e m znajde prad. I to na tyle.

 • tg64

  Oceniono 11 razy 3

  Widzę,że mamy tu wielu entuzjastów Muska czyli zwykłego naciągacza i marketingowca zwanego geniuszem.Tylko zadam Wam proste pytanie. Ilu z Was jest w stanie kupić takie auto, zawierzyć technologii i tak po prostu bezczynnie siedzieć sobie w fotelu i podziwiać widoki?

 • Gość: tom

  Oceniono 2 razy 2

  To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 10 razy 2

  To MARKETINGOWCY są temu winni. Wystarczyłaby zwykła reklama z informacją że ten autopilot tylko wspomaga kierowce i byłoby ok. Niestety ale hamburgerowcy to taki zacofany naród że jak im się czegoś nie napisze krok po kroku to nie będą o tym wiedzieć!!!

 • Gość: Aska

  Oceniono 1 raz 1

  Inwestycje inwestycjami, ale zdrowie człowieka musi być stawiane zawsze na pierwszym miejscu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX