Opłaty za wjazd do centrów miast coraz bliżej. Wiemy, w których godzinach trzeba będzie płacić

W ostatnich tygodniach dużo emocji wzbudza ustawa o biokomponentach i biopaliwach. Dzięki niej miasta będą mogły wprowadzać opłaty za wjazd do centrów, ale poprawka posłów z klubu Kukiz`15 wprowadzi ograniczenia czasowe.

Coraz gorsza jakość powietrza i korki w dużych miastach są jedną z przyczyn wprowadzenia dodatkowych opłat za wjazd do centrów, gdzie zamieszkuje ponad 100 tys. mieszkańców. Na zwolnienie z opłaty będą mogli liczyć kierowcy samochodów zasilanych prądem, wodorem lub gazem ziemnym. W ustawie pominięto pojazdy hybrydowe i hybrydowe typu plug-in  (ładowane z gniazdka).

Opłata za wjazd do centrum miasta ma wynosić maksymalnie 2 zł 50 gr za godzinę, ale dzięki poprawce w ustawie, miasta będą mogły wymagać opłaty tylko w godzinach 9-17. Porzucono pomysł wprowadzenia stawki dziennej w wysokości 25 zł.

Jak donosi Wirtualna Polska jest to efekt działań posła Krzysztofa Sitarskiego, który argumentuje, że pozwoli to rodzicom przywieźć dzieci do szkoły bez ponoszenia opłat. Z drugiej strony pozostaje jeszcze kwestia ich odbioru - będą musieli z tym poczekać do godziny 17.

Pieniądze pozyskane z opłat za wjazd do centrów trafią m.in. na zakup autobusów zeroemisyjnych lub na infrastrukturę Stref Czystego Transportu. Ustawa musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną, ale przepisy mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Źródło: moto.wp.pl

Czy popierasz wprowadzenie opłat za wjazd do centum miast?
Więcej o:
Komentarze (45)
Opłaty za wjazd do centrum miast
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • michaelus

  Oceniono 52 razy 40

  Hybryda i 20-letni diesel wrzucone do jednego worka? W tej ustawie o biopaliwach i biokomponentach nie chodzi wcale o ekologię, a o wydzieranie kasy.

 • maff1

  Oceniono 39 razy 33

  znaczy się... jak wpłacę opłatę to mój samochód w cudowny sposób staje się ekologiczny.
  tylko debil mógł to wymyśleć.
  czyli kasa … się misu liczy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 44 razy 32

  Kontrole techniczne pojazdów to jest fikcja. Na kryminalnym poziomie.
  katalizatory w milionach aut zostały zlikwidowane. Prawodawca nic nie starał się przeciw temu uczynić i nie stara się tego faktu zmienić oprócz nowych opłat...

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 19 razy 15

  JESTEM ZA !!!! Pod warunkiem że we wspomnianych miastach powyżej 100 tyś mieszkańców najpierw Państwo + zbuduje metra o wielkości metra londyńskiego , paryskiego lub chociaż zacofanego metra moskiewskiego.

 • fox.foksinski

  Oceniono 26 razy 12

  PIS to najwieksza partia lewacka. Typowe ekologiczne lewactwo

 • Gość: Romek flustrat że Swaja

  Oceniono 54 razy 12

  Najobrzydliwiej to śmierdzą spoceni i zabączeni rowerzyści o nieświeżym oddechu.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 32 razy 10

  w dudzie ich mam. do centrum i tak od dawna nie jeżdże. centra handlowe są za miastem. w centrum zostaną sami turyści i studenci- powodzenia.

  niech tylko urzedy wyniosą się z centrum. to draństwo, ze zmusi się ludzi do opłat, zeby je odwiedzić.

 • rownowaznik

  Oceniono 11 razy 9

  Kwestia zasadnicza, co znaczy "centrum miasta".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX