Opłaty za wjazd do centrów miast coraz bliżej. Wiemy, w których godzinach trzeba będzie płacić

W ostatnich tygodniach dużo emocji wzbudza ustawa o biokomponentach i biopaliwach. Dzięki niej miasta będą mogły wprowadzać opłaty za wjazd do centrów, ale poprawka posłów z klubu Kukiz`15 wprowadzi ograniczenia czasowe.

Coraz gorsza jakość powietrza i korki w dużych miastach są jedną z przyczyn wprowadzenia dodatkowych opłat za wjazd do centrów, gdzie zamieszkuje ponad 100 tys. mieszkańców. Na zwolnienie z opłaty będą mogli liczyć kierowcy samochodów zasilanych prądem, wodorem lub gazem ziemnym. W ustawie pominięto pojazdy hybrydowe i hybrydowe typu plug-in  (ładowane z gniazdka).

Opłata za wjazd do centrum miasta ma wynosić maksymalnie 2 zł 50 gr za godzinę, ale dzięki poprawce w ustawie, miasta będą mogły wymagać opłaty tylko w godzinach 9-17. Porzucono pomysł wprowadzenia stawki dziennej w wysokości 25 zł.

Jak donosi Wirtualna Polska jest to efekt działań posła Krzysztofa Sitarskiego, który argumentuje, że pozwoli to rodzicom przywieźć dzieci do szkoły bez ponoszenia opłat. Z drugiej strony pozostaje jeszcze kwestia ich odbioru - będą musieli z tym poczekać do godziny 17.

Pieniądze pozyskane z opłat za wjazd do centrów trafią m.in. na zakup autobusów zeroemisyjnych lub na infrastrukturę Stref Czystego Transportu. Ustawa musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną, ale przepisy mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Źródło: moto.wp.pl

Czy popierasz wprowadzenie opłat za wjazd do centum miast?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.