Masz niesprawną klimatyzację? Możesz się rozchorować

Im wyższa temperatura, tym częściej używamy klimatyzacji do obniżenia temperatury w kabinie samochodu. Musimy jednak pamiętać, że niesprawna klimatyzacja może sprawić nam wiele kłopotów. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas eksploatacji.

Klimatyzacja, podobnie jak inne układy w samochodzie, wymaga regularnego serwisowania. Powinniśmy o tym pamiętać jak o zmianie oleju i sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Klimatyzacja, która działa nieprawidłowo nie spełnia swojej podstawowej roli, a do tego może wpłynąć negatywnie na zdrowie podróżujących.

Przeczytaj także: Jak dbać o klimatyzację samochodową i jak jej używać, by jej nie zepsuć?

Brak odpowiedniej dezynfekcji naraża pasażerów na alergie spowodowane wdychaniem roztoczy, kurzu i grzybów. Specjaliści podkreślają, że mogą one przeczekać w uśpieniu nawet 10 lat, aż znajdą się odpowiednie warunki do rozwoju. Równie niebezpieczne są bakterie legionellozy - rozwijają się w wilgotnych środowiskach i źle oczyszczonym układzie klimatyzacji. Mogą spowodować suchy kaszel, wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem i zaburzenia świadomości.

Specjaliści radzą przynajmniej raz w roku wymieniać filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczany z wilgoci, a co trzy lata powinno się wymieniać filtr-osuszacz. Poza tym należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Ciecz smaruje elementy układu i zapobiega korozji. Dlatego nieużywana klimatyzacja może się z czasem odmówić posłuszeństwa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.