Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie

Filip Trusz
Nareszcie dobre wieści dla kierowców. Po wielu zapowiedziach i opóźnieniach Sejm przegłosował zmiany w prawie. Już niedługo nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC.

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie już dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Aktualnie za brak któregoś z tych dokumentów grozi nam nawet mandat w wysokości 250 zł.

Już niedługo podczas kontroli policjant lub funkcjonariusz Inspekcji Transportu będą mogli sprawdzić potrzebne dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowcy nie będą karani za brak dokumentów, a cała procedura powinna być szybsza. Co się stanie jeżeli policjant zdecyduje o zatrzymaniu dowodu? Kierowcy zostanie wystawiony odpowiedni kwitek, a informacja pojawi się w systemie. Zwrot dokumentu również odbędzie się w systemie, skąd informacja o zatrzymaniu dowodu zniknie.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż będzie istniał obowiązek posiadania przy sobie praw jazdy.

Zobacz także: Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.

W sejmowym głosowaniu za nowelizacją ustawy rękę podniosło 255 posłów, przeciw było 153, a wstrzymało się 26. Oprócz zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC wprowadzono jeszcze kilka pomniejszych zmian w prawie, które pozwolą na uruchamianie kolejnych, coraz bardziej rozbudowanych e-usług dla obywateli.

Zobacz także: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0

Zmiany w przepisach są więc na ostatniej prostej. Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a później będzie czekać na podpis prezydenta. Według planów, nowe przepisy powinny obowiązywać od 4 czerwca. Jeżeli coś się zmieni, to na pewno Was o tym poinformujemy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.