Silnik 1.2 TSI Volkswagena - opinie

Silnik 1.2 TSI Volkswagena występuje w trzech wariantach mocy, w których generuje 86, 105 lub 110 KM. Jakie są opinie na temat tego silnika po latach eksploatacji?

W 2009 roku w palecie jednostek napędowych grupy Volkswagena pojawił się małolitrażowy silnik 1.2 TSI.

Miał uzupełnić gamę silnikową aut segmentu B i C wypierając znane od lat wolnossące motory z pośrednim wtryskiem paliwa.

Silnik 1.2 TSI - konstrukcja

Nowatorska konstrukcja inżynierów koncernu VAG wykonana została z aluminium dla ograniczenia masy. Cztery ułożone w rzędzie cylindry przykryto 16-zaworową głowicą. Całość dopełnia bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarka. Silnik dysponuje mocą maksymalną 86, 105 lub 110 KM.

Początkowo, podobnie jak inne jednostki rodziny TSI, także 1.2 wyposażony został w napęd rozrządu realizowany z pomocą łańcucha.

Przeczytaj także: Silnik 1.2 TCe - opinie

Silnik 1.2 TSI - typowe usterki

Niestety, liczne wady fabryczne prowadziły do występowania szeregu usterek. Łańcuch rozrządu wyciągał się, a nawet pękał po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów prowadząc do zniszczenia silnika.

W 2012 roku wprowadzono poprawioną wersję motoru z paskiem rozrządu. Wspomniane problemy ustąpiły.

W codziennej eksploatacji, 1.2 TSI urzeka elastycznością i niskim zużyciem paliwa. Delikatne operowanie pedałem gazu skutkuje spalaniem na poziomie nawet 5 litrów poza miastem.

Podobnie jak w jednostce 1.0 EcoBoost Forda, bezpośredni wtrysk paliwa podważa sens montażu instalacji gazowej.

Przeczytaj także: Silnik 1.0 EcoBoost - opinie

Silnik 1.2 TSI - opinie

Zdaniem mechaników, największą bolączką 1.2 TSI jest niska trwałość poszczególnych elementów. Zaskakująco często dochodzi do uszkodzenia uszczelki pod głowicą, turbosprężarka poddaje się nawet po 100 tysiącach kilometrów (regeneracja kosztuje 800-1500 złotych), zdarzają się także wypalenia tłoków. Najmniej problemów przysparza zacinający się zawór recyrkulacji spalin – dokładne czyszczenie rozwiązuje problem.

1.2 TSI bywa kapryśny, ale warto postawić na egzemplarze wyprodukowane po 2012 roku ze stosunkowo niewielkim przebiegiem i udokumentowaną historią serwisową. W Fabii lub Polo zapewnia dobre osiągi i niezłą elastyczność. Sprawdzi się nie tylko w mieście, lecz również w dłuższej trasie.

Więcej o:
Komentarze (50)
Silnik 1.2 TSI Volkswagen opinie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zdzich02

  Oceniono 47 razy 13

  W VW z silnikami TSi jest on jedną z częsci eksploatacyjnych, którą co jakis czas trzeba wymienić. Oprócz tego nalezy wozić w bagażniku baniak oleju, ponieważ zużywają one skromnie tylko 1l oleju silnikowego na 1 tys. km. Dzięku temu nie trzeba go wymienić ponieważ cały czas jeździmy na nowym oleju.

 • Gość: XYZ

  Oceniono 7 razy 5

  Warto dodać, że w 2011 roku w czerwcu zmieniony został blok, koła i łańcuch rozrządu, prowadnice przez co problemów jest mniej. Ja użytkuje ten motor od 30 tyś.teraz mam prawie 80 tyś.km.i nie narzekam a kupiłem auto używane. Tajemnicą sukcesu jest olej. Maksymalnie 15 tyś.km.

 • Gość: klm

  Oceniono 18 razy 4

  goowno, jak wszystkie ostatnie VW...

 • Gość: GOSĆ

  Oceniono 20 razy 4

  NIe wiem co Wy robicie z tymi silnikami. Obecnie 147000. Rocznik 2014. 105KM.
  Zero probelmów. Z tym tylko że wymiana oleju co 15 000 a anie co 30 000km

 • Gość: Trei

  Oceniono 11 razy 3

  Wspaniały silnik. Elastyczny oszczedny i mocny. Polecam.

 • Gość: Cez

  Oceniono 5 razy 3

  Artykuł napisany chyba na kolanie bez sprawdzania faktów. Skoro w 2012 wszedł nowy silnik na piasku to jakim cudem mój Rapid z 2014 ma jeszcze silnik na łańcuchy 1.2tsi 86KM?

 • Gość: jp

  Oceniono 16 razy 2

  Niemiecki szrot

 • Gość: skodziarz

  Oceniono 1 raz 1

  Czytam te komentarze i oczom nie wierzę. Oczywiście, silniki 86 km i 105 km z napędem rozrządu na łańcuchu miały 8 zaworową głowicę, a wersje 90 km i 110 km na pasku 16 zaworową... Ale do rzeczy. Dziś na liczniku mojej skody z roku 2011 z silnikiem 1,2 tsi (86 km) wyświetlił się przebieg - równe 210 tysięcy kilometrów. Jestem pierwszym właścicielem i jedynym kierowcą. Łańcuch rozrządu był wymieniany raz - przy przebiegu 60 tys. kilometrów - w ramach akcji serwisowej, za którą nie zapłaciłem ani złotówki. Od tego momentu temat łańcucha dla mnie nie istnieje. Co do turbiny - pierwotne oprogramowanie turbiny było wadliwe - w ramach drugiej akcji serwisowej została wgrana poprawka - również bezpłatnie. Innych problemów z silnikiem nie miałem. Zużycie oleju silnikowego zależy tylko od mojej fantazji. Kiedy jeżdżę spokojnie - to nie muszę go dolewać pomiędzy wymianami (co 15 tys. kilometrów), ale kiedy zacznę szaleć - to muszę dolać nawet (lub tylko) litr oleju pomiędzy wymianami. Tak to u mnie wygląda. Żadnych strat mocy, dymienia, nieszczelności. Powtarzam przebieg - 210 tys. kilometrów. Pozdrawiam forumowiczów.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 15 razy 1

  nie chcesz problemu nie jezdzij vw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX