Motocykle mogą już jeździć w Warszawie niektórymi buspasami

Użytkownicy jednośladów od 1 maja mogą jeździć buspasami w Warszawie. Jednak na razie nie po wszystkich ulicach.

Jednoślad jadący buspasem to normalny widok za granicą. Motocykliści mogą się też poruszać tymi pasami w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Natomiast w Warszawie przez ostatnie lata użytkownicy motocykli i skuterów mogli się poruszać tylko po normalnym pasie drogi, choć większość buspasów stoi pusta.

Jednak z początkiem maja zmieniła się organizacja ruchu na dwóch ruchliwych trasach w stolicy - tu pojawią się motocykliści. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 marca. 

Kierowcy jednośladów pojadą w Warszawie buspasem w ciągu Trasy Łazienkowskiej, a także na ul. Radzymińskiej. W tym samym czasie pojawi się kampania informacyjna na autobusach miejskich. Na razie to tylko program pilotażowy - potrwa do października 2019, czyli do końca sezonu motocyklowego. Od rezultatów testu będzie zależało wprowadzenie takich przepisów na stałe. Jeśli liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrośnie, program zostanie przerwany.

Badania przeprowadzone na Politechnice Warszawskiej wykazały, że motocykliści, którzy nie muszą się przeciskać w korkach, ale mogą jechać buspasem, podróżują spokojniej. To przekłada się na większe bezpieczeństwo ich samych oraz innych uczestników ruchu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.