Motocykle mogą już jeździć w Warszawie niektórymi buspasami

Użytkownicy jednośladów od 1 maja mogą jeździć buspasami w Warszawie. Jednak na razie nie po wszystkich ulicach.

Jednoślad jadący buspasem to normalny widok za granicą. Motocykliści mogą się też poruszać tymi pasami w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Natomiast w Warszawie przez ostatnie lata użytkownicy motocykli i skuterów mogli się poruszać tylko po normalnym pasie drogi, choć większość buspasów stoi pusta.

Jednak z początkiem maja zmieniła się organizacja ruchu na dwóch ruchliwych trasach w stolicy - tu pojawią się motocykliści. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 marca. 

Kierowcy jednośladów pojadą w Warszawie buspasem w ciągu Trasy Łazienkowskiej, a także na ul. Radzymińskiej. W tym samym czasie pojawi się kampania informacyjna na autobusach miejskich. Na razie to tylko program pilotażowy - potrwa do października 2019, czyli do końca sezonu motocyklowego. Od rezultatów testu będzie zależało wprowadzenie takich przepisów na stałe. Jeśli liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrośnie, program zostanie przerwany.

Badania przeprowadzone na Politechnice Warszawskiej wykazały, że motocykliści, którzy nie muszą się przeciskać w korkach, ale mogą jechać buspasem, podróżują spokojniej. To przekłada się na większe bezpieczeństwo ich samych oraz innych uczestników ruchu.

Więcej o:
Komentarze (39)
Motocykle buspasy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Tom K

  Oceniono 10 razy 4

  Na 2 ulicach w Warszawie goście na motorkach mogą jeździć dodatkowym pasem I TRĄBIĄ O TYM WSZYSTKIE MEDIA. Tak! Jest to problem całej Polski!!!

 • Gość: FAZER

  Oceniono 7 razy 3

  Jakiś długi mamy ten sezon motocyklowy - do października 2019 roku. Po co testować coś przez półtora roku. Nie wystarczy do końca sezonu 2018 i potem podjąć jedyna słuszną decyzję i pozwolić moto jeździć po pustych buspasach? A moze szybciej byloby zapytac wladze miast w ktorych to juz dziala a nie "testowac" przez poltora roku.

 • Anna Malinowska

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo dobrze....samochodziarze stać w korkach które sami robicie zamiast używać komunikacji miejskiej. Autobus za autobusem ale wygodniej d....e posadzić i truć wszystkich dookoła.

 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 2

  Nie darze polskich motocyklistow sympatia. Przewaznie jezdza po bandycku, bardzo agresywnie. Wyrzucenie ich na bus pasy tylko poprawi bezpieczenstwo innych kierowcow. A jak sie zderza, to raczej z autobusem, ktory tak latwo nie zahamuje jak samochod osobowy. Zatem - powodzenia.

 • wojtem

  Oceniono 8 razy 2

  No to puscmy buspasem wszystkich - nikt sie nie bedzie denerwowal i bedzie mniej wypadkow

 • zbych21

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ktoś zastanawiał się nad rozwiązaniem, żeby buspasy tworzyć na torowiskach tramwajowych? Oczywiście wymagałoby to przebudowy torowisk, ale nie zajmowałoby dodatkowego miejsca i przystanki byłyby wspólne.

 • ergiel

  Oceniono 10 razy 2

  Idea buspasa polega na tym żeby był piąty i autobus z ponad setka ludzi mógł jechać bez stania w korku

 • sztucznypolak

  Oceniono 20 razy 2

  I bardzo dobrze.

 • defaalt

  Oceniono 1 raz 1

  Pozytywna zmiana, szkoda tylko, że tak późno wpadli na ten pomysł.
  Co ciekawe z Warszawą jest zupełnie jak z Applem - zrobią coś nowego i odrazu w całym kraju się o tym trąbi mimo że gdzie indziej to samo mogło być już obecne od dawna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX