Podróż samochodem z psem. Rób postoje co dwie godziny, co jeszcze?

Podróż samochodem ze zwierzęciem wymaga odpowiedniego zaplanowania i odpowiedzialności. Jak przewozić psa w samochodzie, by czuł się komfortowo i nie zagrażał bezpieczeństwu jazdy?

Producenci samochodów, zdają sobie sprawę, że duża część ich klientów to miłośnicy czworonogów. Tym samym oferują mnóstwo akcesoriów samochodowych, które są przydatne podczas podróży ze zwierzakiem.

Jak przewozić psa w samochodzie? W bagażniku

Zdarza się, że właściciele psów mają opory przed przewożeniem swoich pupili w różnego rodzaju klatkach i transporterach, sądząc, że zwierzę może odczuwać związany z tym dyskomfort.

Tymczasem, zwierzaki nie postrzegają samego faktu umieszczenia w transporterze, czy klatce, jako rodzaju zniewolenia. Oczywiście, przy założeniu, że mają wystarczająco dużo miejsca do komfortowej podróży.

Pies w bagażnikuPies w bagażniku fot. materiały prasowe

Specjaliści zgodnie twierdzą, że przewożenie czworonogów w transporterach (stosowane w samochodach typu kombi) jest bezpieczną formą transportu. Zwierzę jest zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczaniem w razie nagłego hamowania. Zalecają też, by do takiej "klatki" włożyć ulubiony kocyk zwierzaka i zabawki. Wtedy pupile poczują się bezpieczniej.

Podstawowe i niezbyt duże transportery są dostępne już za 150-200 złotych. Duże "klatki" mieszczące nawet dwa, rosłe psy kosztują około 500-600 zł. Najdroższe na rynku będą te konstruowane na wymiar – ich koszt to ok. 1000 złotych.

Istotne jest też wyłożenie podłogi bagażnika matą antypoślizgową, która przyda się także w przypadku gdy przewozimy zwierzaka poza transporterem.

Przeczytaj także: Jak to jest z wyposażeniem samochodu za granicą?

Jak przewozić psa w samochodzie? W przedziale pasażerskim

Osoby, które nie mają możliwości wykorzystania przestrzeni bagażowej do przewozu psa, mogą przewieźć pupila w przedziale pasażerskim.

Jednak ważne jest, by w takim przypadku zabezpieczyć ulubieńca pasami bezpieczeństwa przypinanymi do specjalnej uprzęży.

Ci, którzy obawiają się o czystość tapicerki powinni dobrać odpowiednią do swoich potrzeb wykładzinę zabezpieczającą fotele. Dostępnych jest ich wiele rodzajów, dzięki nim ograniczymy ilość sierści pozostawionej przez psa na siedzeniach.

Przeczytaj także: Jak się zachować w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Podróż ze zwierzęciem - zasady

Akcesoria pozwolą w komfortowych warunkach dotrzeć do celu, ale nie należy też zapominać o zapewnieniu zwierzakom odpowiednich warunków podczas podróży.

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody i prowiant.

Mniej więcej co 2 godziny należy zjechać na parking i pozwolić zwierzakowi pobiegać, załatwić potrzeby fizjologiczne i uzupełnić płyny.

Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze we wnętrzu pojazdu i o tym by nie kierować nawiewu powietrza bezpośrednio na zwierzę.

Przewóz psa w samochodzie a przepisy

Taryfikator nie przewiduje konkretnych kar, jakie policjant może nałożyć na kierowcę, który nie zabezpieczył przedziału pasażerskiego przed niesfornym zwierzakiem.

Przeczytaj także: Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje szkody

Pozostawienie psa w samochodzie jest sankcjonowane

Choć przepisy nie regulują jasno sprawy przewożenia psów w samochodzie, to chronią zwierzaki przed nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi.

Pozostawienie czworonoga w zamkniętym aucie na parkingu bez dostępu do świeżego powietrza wiąże się z karą finansową w wysokości nawet 500 złotych.

W uzasadnionych przypadkach (ratowania zwierzęciu życia), przechodzień może bez konsekwencji wybić szybę w samochodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.