Korytarz życia trafi do taryfikatora mandatów. Prace nad nowymi przepisami już ruszyły

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi nowe przepisy na wzór innych państw w Europie. Uregulują kwestie dotyczące korytarza życia i pozwolą przyspieszyć dojazd służb do wypadków na autostradzie.

Zasady tworzenia korytarza życia są bardzo proste. Kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na pas zieleni po lewej, a jadący środkowym lub prawym pasem odbijają w prawo. Już niebawem wiedza na temat tworzenia przejazdu dla służb ratunkowych będzie sprawdzana nawet podczas egzaminu na prawo jazdy. Problemem jest na razie brak wymogu spędzenia kilku godzin na autostradzie w ramach kursu.

W Polsce powstaje coraz więcej autostrad i dróg ekspresowych, ale tylko nieliczni kierowcy wiedzą, jak ułatwić prace służbom ratunkowym. Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, chce usankcjonować korytarze w polskim prawie.

Nie ustąpisz służbom, zapłacisz mandat

W niektórych krajach blokowanie przejazdu dla służb grozi mandatem sięgającym kilkaset euro. Kierowcy powinni nabrać nawyk, że tunel dla karetek tworzy się automatycznie, gdy tylko pojawi się korek na autostradzie. Dlatego do polskiego taryfikatora mandatów również trafi kara za ignorowanie konieczności tworzenia korytarza życia.

Niestety, nie wiemy jeszcze, jak dotkliwy będzie to mandat. Na tym etapie prac jest jeszcze zbyt wcześnie na konkretne informacje o wysokości kary w złotówkach i punktach karnych.

Korytarz życia - włącz myślenie

Przy okazji Ministerstwo Infrastruktury chce zrobić porządek z samochodowymi apteczkami. W tej chwili nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu – na liście znajdziemy tylko trójkąt i gaśnicę. Do końca tego roku zostaną wprowadzone dokładne wymagania w tej kwestii.

Czy byłeś/-aś świadkiem sytuacji, gdy kierowcy nie utworzyli korytarza życia i opóźnili akcję ratunkową?
Więcej o: