Ministerstwo Infrastruktury już od dłuższego czasu zachęca starszych kierowców, by regularnie sprawdzali swój stan zdrowia i zdolność do prowadzenia pojazdów. Większość z nich uzyskała bezterminowe prawo jazdy kilkadziesiąt lat temu. Jednak eksperci zwracają uwagę, że akcje informacyjne ministerstwa nie przynoszą zamierzonego efektu. A aktualnie obowiązujące prawo w Polsce nie przewiduje konieczności powtórzenia badań lekarskich, jeżeli ktoś uzyskał bezterminowe prawo jazdy.
To się ma już niedługo zmienić. Jak donosi "Rzeczpospolita", Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad nowymi przepisami, które wprowadzą obowiązek okresowych badań lekarskich dla kierowców-seniorów. Co ważne, równolegle nad podobnym prawem pracuje także Unia Europejska. Unijny urzędnicy chcą, by obowiązywało we wszystkich krajach Wspólnoty. Obowiązek badań tłumaczony jest bezpieczeństwem na drogach.
Zobacz także: Obowiązkowe badanie wzroku dla kierowców co roku? Poselski pomysł wzbudza kontrowersje
Regularnie badać swoje zdrowie musieliby kierowcy, którzy ukończyli 60 lat. Nie wiadomo jeszcze jak często. Niektóre europejskie kraje już wprowadziły taki obowiązek, a w tych najbardziej restrykcyjnych kierowcy-seniorzy muszą się meldować u lekarza co roku.
"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na tempo prac urzędników - Unia podobno planuje wdrożenie nowych przepisów w przeciągu roku.
Zobacz także: Z każdą usterką i awarią do ASO? Nowe przepisy UE uderzą w zwykłych kierowców