Posłowie zdecydowali - to policjant zadecyduje, czy odebrać prawo jazdy

Do tej pory przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkowało utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Już niedługo będzie można uniknąć takiej kary, bowiem ocena sytuacji będzie zależeć od funkcjonariusza.

Zbyt restrykcyjne prawo

Od 2015 roku obowiązują przepisy, które nakazują policjantom zatrzymywanie prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Pomysł miał dobre założenia, ale w ustawie pojawiły się dwie luki prawne. Pierwsza uniemożliwiała zatrzymanie prawa jazdy, gdy kierowca nie miał przy sobie dokumentu. Drugi błąd to zbyt sztywne ramy przepisów, które nie pozwalają na odstąpienie od kary np. gdy kierowca działał w stanie wyższej konieczności – np. złamał przepisy, żeby uratować czyjeś życie lub zdrowie.

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Sejmie przegłosował zmiany - aż 412 posłów za

Nowelizacja opracowana przez senatorów daje możliwość odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości tylko w sytuacji, gdy kierowca działał w stanie wyższej konieczności. W świetle obowiązujących przepisów kierowca może się powołać na stan wyższej konieczności, ale swoje racje musi udowadniać przed samorządowym kolegium odwoławczym, po tym jak policjant odbierze prawo jazdy podczas kontroli a następnie starosta wyda decyzję administracyjną o zawieszeniu uprawnień.

Zobacz także: Ministerstwo wycofuje się z podwyżek opłat za przegląd techniczny samochodu

W nowym projekcie przewidziano też sytuację, gdy kierowca przewozi zbyt dużą liczbę osób na pokładzie samochodu. Aktualne przepisy nakazywały zatrzymanie prawa jazdy, bez względu na sytuację. Podobnie jak w przypadku prędkości dołożono tutaj zapis o stanie wyższej konieczności.

Posłowie poszerzyli założenia senackiej noweli. Ostatecznie policjant będzie mógł odstąpić od odebrania prawa jazdy, kiedy kierowca łamał przepisy "w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego".

Senacka nowela zakładała tylko ochronę życia ludzkiego, ostateczna wersja poszerza ten zakres. Eksperci jako przykład podają strażaka OSP, który musi jak najszybciej dojechać na akcję gaśniczą.

Za głosowało 412 posłów, a tylko jeden był przeciw. Nowela wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem! Te wersje popularnych aut doprowadzą Cię do bankructwa

Prawo zmienia się na lepsze

"Nareszcie!" - tak można skomentować sejmowe głosowanie. Policja na każdym kroku podkreśla, że wprowadzenie przepisu o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h znacząco poprawiło bezpieczeństwo, ale nie da się ukryć, że przepisy były zbyt restrykcyjne. To prowadziło do wielu absurdalnych sytuacji.

Po zmianach zatwierdzonych właśnie przez Sejm prawo stało się bardziej życiowe i ludzkie.

Czy przepis o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym uważasz za dobry?
Więcej o:
Komentarze (95)
Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Marcin Bułakowski

  Oceniono 75 razy 67

  Czyli o tym, czy występuje lub nie występuje stan wyższej konieczności będzie decydował policjant w indywidualnej rozmowie z kierowcą. Osoba kierowcy - np. lokalny kacyk - niby nie będzie miała żadnego wpływu na obiektywną ocenę sytuacji przez policjanta, tak? Już to widzę...

  Nie dziwię się, że posłowie - reprezentanci kacykowstwa - gremialnie są za taką zmianą. Każdy zatrzymany "byznesmen" będzie twierdził, że ma silne bóle brzucha - stan wyższej konieczności - i śpieszy się do szpitala.

 • zraluk7

  Oceniono 70 razy 58

  Dasz dwie stówki i masz wyższą konieczność. Chore Państwo.

 • radon13

  Oceniono 59 razy 55

  Poseł albo minister jedzie , wyższa konieczność !

 • piast9

  Oceniono 54 razy 42

  Zbyt restrykcyjne? Nareszcie? W wielu sytuacjach?

  Ludzie, ile razy zdarza się, że ratujecie innym życie? Co to za ratowanie życia skoro jednocześnie naraża się życie innych zapierniczając jak oszaleli w terenie zabudowanym?

  Tak jak było było dobrze. Jeśli faktycznie był stan wyższej konieczności można było decyzję anulować przed sądem. Jedyne, co należało zmienić, to znacznie przyspieszyć taką procedurę, by dało się to załatwić w kilka dni.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 41 razy 33

  Bez sensu - przepisy bardzo korupcyjne - a tak nie było przebacz a i sam zaobserwowałem że ruch zwolnił w mieście - a sam też pilnowałem się z prędkością bo utrata na 3 miechy prawka to jest prawdziwa kara a nie 1000 zł - dla takiego gościa ze złotego lexusa to jak p i e r d n ą ć !!! a tak boli i to bardzo ale naprawdę zrobiło się bezpieczniej.

 • sector23

  Oceniono 31 razy 27

  Czyżby premia 500+, wypłacana bezpośrednio z kieszeni suwerena?

 • tatankaiyotake

  Oceniono 41 razy 25

  Bardzo zła decyzja. Ile było przypadków "niesłusznie" odebranych praw jazdy że trzeba było zmieniać prawo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX