Ceny OC stabilne, ale podwyżki są możliwe

Od kilku tygodni ceny ubezpieczeń OC ustabilizowały się. Specjaliści oceniają, że duże podwyżki nam nie grożą, ale średnia cena polisy od roku wynosi ponad tysiąc złotych.

Na razie nie grozi nam powtórka z lat 2015-2016, kiedy ubezpieczyciele podwyższyli składki o blisko 100 proc., żeby przestać ponosić straty z tytułu sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Sytuacja na rynku uspokoiła się, a tymczasem specjaliści z wyszukiwarki mfind postanowili przygotować raport na temat cen.

Kierowcy, których polisa wygasła w pierwszym kwartale tego roku zapłacili za ubezpieczenie praktycznie tyle samo, co przed rokiem. Średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła ostatnio 1045 zł. To trochę więcej niż na początku roku – 1027 zł. Rok wcześniej trzeba było zapłacić średnio około 1000 zł.

Na najtańsze OC mogą obecnie liczyć kierowcy z Kielc, Katowic czy Olsztyna. Tam średnia utrzymuje się na poziomie niższym niż 1000 zł. Z kolei najdroższe ubezpieczenia czekają na kierowców z Wrocławia, Warszawy, Gdańska, gdzie średnia za OC przekracza 1200 zł.

Tak wysoka średnia nie oznacza jednak, że nie da się kupić dużo tańszego ubezpieczenia. Wartość jest podbijana przez młodych i szkodowych kierowców, którzy nierzadko płacą ponad 2000 zł za ubezpieczenie. Oprócz tego jest jeszcze jedna grupa użytkowników, którzy płacą poniżej 400 zł za OC. Minimalna kwota wyliczona przez porównywarkę to 310 zł.

Ceny OC w Polsce w pierwszym kwartaleCeny OC w Polsce w pierwszym kwartale fot. mfind.pl

Specjaliści z mfind ostrzegają, że sytuacja w branży ubezpieczeń może się zmienić wraz z końcem I kwartału. Wpłynie na to uchwałą SN w sprawie zadośćuczynień.

Powodów do paniki nie ma, ale podwyżki o około 1-2% miesięcznie są realne. Dotychczas zawierane polisy nie brały pod uwagę ryzyka, którym jest wypłata odszkodowań bliskim ofiar wypadków komunikacyjnych. Oznacza to, że w przypadku dużej ilości spraw, które po decyzji Sądu Najwyższego mogą wpłynąć do polskich sądów, ubezpieczyciele mogą bacznie przyglądać się sytuacji i prewencyjnie podnosić koszty ubezpieczenia OC. Efektem może być średnia cena polisy wyższa o około 100-150 zł na koniec ostatniego kwartału 2018 r - mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Mfind.

Więcej o:
Komentarze (4)
Ceny OC w Polsce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: andyy

    0

    Szukając najtańszego OC warto z porównywarek korzystać jak np. kalkulator cuk.

  • Gość: Ekspert Superpolisy

    0

    Gdy szukamy najbardziej korzystnej ceny rocznej składki OC, najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z porównywarki ubezpieczeń. To nic nie kosztuje, a łatwo sprawdzić, jak duże różnice mogą być między poszczególnymi ubezpieczycielami. Porównując aktualne ceny polis OC/AC można zaoszczędzić często duże sumy pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX