Zapomniałeś zabrać dokumenty? Już niedługo nie dostaniesz mandatu od drogówki

Powoli zbliża się koniec mandatów za brak papierowej wersji dowodu rejestracyjnego lub polisy ubezpieczeniowej OC. Podczas kontroli funkcjonariusze skorzystają ze specjalnego systemu.

Aktualne przepisy przewidują karę grzywny do 250 zł za brak wymaganych dokumentów. Policjanci zwyczajowo nakładają na kierowców mandat w wysokości 50 zł za brak jednego dokumentu.

Po zmianie przepisów nadal będzie grozić kara za brak dokumentów, ale nie wszystkich. Dowód rejestracyjny i polisa OC nie będą już wymagane w wersji papierowej. Policjant będzie mieć do nich wgląd za pośrednictwem systemu informatycznego w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W tej chwili można tam znaleźć takie same informacje, jakie widnieją na dowodzie rejestracyjnym. Mimo tego nie będziemy mogli całkowicie zrezygnować z papierowych dokumentów. Przydadzą się podczas wyjazdu poza granice kraju, ponieważ zagraniczne służby nie będą miały dostępu do naszych rejestrów.

System działa już od listopada zeszłego roku, ale nie był wykorzystywany z powodu błędów i niestabilności. Nowe przepisy mają być wdrożone jeszcze przed 4 czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.