Oszuści sprzedawali zabytkowe samochody. Oszukali klientów z całej Europy

Złodzieje samochodów obrali sobie za cel stare i bardzo luksusowe samochody. Policja zatrzymała niedawno sześć osób, które wyłudzały pieniądze od potencjalnych klientów i "zdobywały" rzadkie pojazdów.

Podejrzani działali głównie na terenie województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na początek przyjmowali zabytkowe samochody, żeby dokonać profesjonalnej renowacji, jednak żaden z tych pojazdów nie doczekał się tego. Wszystkie auta trafiały na sprzedaż. Jednak złodzieje nie ograniczali się jedynie do przejmowania cudzej własności. Oferowali samochody, które nie istniały.

Dzięki fałszywym dokumentom udawało się nawet rejestrować samochody. Klienci wpłacali zaliczki na poczet zakupu auta lub renowacji. Oszukano osoby z Polski, ale również cudzoziemców. Średnia cena takiej transakcji to 150 tys. zł, a łączne straty wyliczono na 3,5 mln zł.

Zatrzymane osoby mają zakaz opuszczania kraju, zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe na kwotę ponad miliona złotych. Dwie osoby aresztowano na 3 miesiące. Policja zapowiada kolejne zatrzymania.

Rynek samochodów klasycznych rośnie z roku na rok, ale szybki zarobek przyciąga grupy przestępcze. W sieci można znaleźć coraz więcej specjalistycznych serwisów zajmujących się sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży takich samochodu. Jak na razie największym zainteresowaniem cieszą się auta poniżej 100 tys. zł.

Więcej o: