Rewolucja w miastach. Motocykle wjadą już w maju na buspasy

Już od początku maja motocykliści będą mogli jeździć dwoma buspasami w stolicy. Takie ustalenia zapadły kilka dni temu na spotkaniu motocyklistów z urzędnikami ratusza i policją. Okres testowy potrwa rok.

Do tej pory pomysł był blokowany, a głównym argumentem było to, że motocykliści poruszają się po różnych pasach i stwarzają zagrożenie przejeżdżając pomiędzy samochodami. Jednak w końcu udało się przekonać nie tylko urzędników, ale również przedstawicieli policji. Jednym z argumentów „za” była kwestia bezpieczeństwa.

"Walczymy o bezpieczeństwo dla motocyklistów, którzy dzisiaj albo jeżdżą nielegalnie na buspasach, albo przeciskają się pomiędzy samochodami, ale też o bezpieczeństwo dla kierujących samochodami, tak żeby oni nie musieli ciągle rozglądać się w lusterka i żeby mieli pewność, że właśnie ta grupa poruszających się jednośladami będzie jeździła na tych dwóch buspasach" - mówił Paweł Lenarczyk, stołeczny radny i jeden z członków inicjatywy "Tak dla motocykli na buspasach".

Wynik testów będzie wynikał w dużej mierze od zachowania motocyklistów na drodze. Docelowe plany zakładają możliwość korzystania ze wszystkich buspasów w stolicy. Policjanci podkreślili podczas spotkania, że będzie konieczne wprowadzenie nowego oznakowania, a przy ulicach pojawi się kampania informująca.

Wcześniej funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji wydali negatywną opinię w sprawie dopuszczenia motocykli do ruchu po buspasach. Podkreślano, że buspasy zostały stworzone i zaprojektowane, żeby poprawić przejazd komunikacji zbiorowej, a na trasie znajdują się zatoczki i przystanki. Może to skutkować sytuacją, że motocykliści będą w takich miejscach wyprzedzać autobusy, a to może powodować łamanie przepisów. Policja poinformowała, że ta opinia nie jest wiążąca dla miasta.

Czy Twoim zdaniem motocykle powinny jeździć buspasami?
Więcej o:
Komentarze (36)
Motocykle na buspasach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kropka kreska

  Oceniono 26 razy 22

  Motocykliści od lat legalnie jeżdżą buspasami w niektórych miastach. Nie jest więc to rewolucja, ale lokalna wiadomosc warszawska, a miasto to podąża śladem innych.

 • bartekgryko

  Oceniono 19 razy 15

  nie widzę problemu w tym, żeby motocykl mógł jechać buspasem, nie dziwi mnie wynik na nie ... bo to Polska, i sam nie zjem a innemu nie dam.

 • Darek Darkmen

  Oceniono 16 razy 12

  Udostępnić bus pasy motocyklistom we wszystkich miastach .

 • japka_putina

  Oceniono 13 razy 9

  Motocykliści od lat jeżdżą buspasami, więc będzie to tylko zalegalizowanie stanu faktycznego, a nie żadna rewolucja.

 • antoniferdynand

  Oceniono 12 razy 6

  Bardzo dobra decyzja - pytanie tylko dlaczego dopiero teraz. Od wielu lat jeżdżę po mieście zarówno samochodem (głównie zimą lub kiedy pada) i dużym skuterem. Korzystanie (nielegalne) z buspasów w Warszawie było właściwie normą, z tym jednak zastrzeżeniem, że nigdy nie zdarzyło mi się spotkać z sytuacją (z mojej strony lub innych motocyklistów), w której autobus miał utrudnienia w związku z jazdą jednośladów. Motocykl ma bowiem taką przewagę, że bezproblemowo jest w stanie przykleić się na chwilę do innego pasa po czym wrócić na poprzedni.

  I jeszcze jedno - chyba kluczowe dla wszystkich - im więcej osób będzie korzystać z wszelkiej maści skuterów czy motocykli tym mniej będzie samochodów na drogach, a tym samym korki będą mniejsze.

 • 162tony

  Oceniono 13 razy 3

  UDOSTĘPNIĆ BUSPASY DLA CZERWONYCH SAMOCHODÓW!
  W ten sposób da się udowodnić że nie tylko komunikacja miejska czy motocykle są najszybszym sposobem poruszania się po mieście - ale również czerwone samochody.

  Produkcja kolejnych uprzywilejowanych pojazdów jest bez sensu.

 • fctheduck

  Oceniono 2 razy 2

  No i bardzo dobrze, nie będą się przepychali pomiędzy samochodami. Wszyscy na tym skorzystają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX